FINAL / Osmanlispor – FC Steaua 2-0. ”Ros-albastrii” au jucat intreaga repriza secunda in 10 oameni

osmanlispor-steaua

Steaua a debutat cu stangul in acest sezon de Europa League, ”ros-albastrii” plecand invinsi din Turcia. Vicecampiona Romaniei a fost invinsa cu 2-0, la Ankara, de Osmanlispor, echipa pentru care, in ultimul minut, a jucat si Raul Rusescu.

La finalul unei prime reprize anoste, FCSB a ramas in zece oameni, dupa ce Gabriel Enache a primit al doilea cartonas galben. In partea a doua, turcii au deschis scorul dupa un penalty provocat de Tamas, iar, peste zece minute, au reusit sa-l si majoreze, rezolvand practic meciul cu aproximativ jumatate de ora inainte de final.

Jocul de la Ankara a fost arbitrat de catre germanul Tobias Welz, care va fi ajutat de asistentii Jan Seidel si Rafael Foltyn si de aditionalii Robert Hartmann si Marco Fritz. ”Rezerva” a fost Stefan Lupp.

In cealalta partida din Grupa L, Villarreal a invins-o cu 2-1 pe FC Zurich, pe ”El Madrigal”.

Osmanlispor: Karcemarskas – Koray Altinay, Numan Curuksu, Aykut Demir, Tiago Pinto – Lawal, Musa Cagiran – Aminu Umar, Ndiaye, Regattin – Diabate.
Antrenor: Mustafa R. Akcay.

FC Steaua: Nita – Enache, Tamas, Moke, Tosca – Bourceanu, Aganovic – Popa, Boldrin, Amorim – Golubovic.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.