FINAL / Astra Giurgiu – Austria Viena 2-3. Campioana Romaniei a inceput sa joace abia in ultima parte a reprizei secunde

astra-austria-vienaA doua aventura in Europa League din istoria clubului Astra a inceput prost pentru giurgiuveni. In prima etapa a Grupei E, echipa lui Marius Sumudica a fost invinsa, la Bucuresti, pe Arena Nationala, cu 3-2, de catre Austria Viena.

Dupa ce a inceput meciul cu o formatia din care faceau parte cinci jucatori de atac, Astra a avut mari probleme in aparare, austriecii gasind foarte multe spatii libere in devensiva adversa, in prima repriza. Acestia au marcat primii, dintr-un penalty. Chiar daca giurgiuvenii au egalat rapid, tot vienezii au intrat la pauza in avantaj.

In repriza a doua, lucrurile nu s-au schimbat prea mult, insa austriecii au fost mai putin incisivi. Cu toate acestea, tot ei au dat primul gol, dupa ce capitanul Gruenwald a inscris din lovitura libera. Din pacate pentru Astra, campioana Romaniei s-a trezit prea tarziu, abia dupa golul de 2-3 al lui Sapunaru, din minutul 74. Revenirea in joc a giurgiuvenilor a fost influentata si de ramanerea in zece a echipei austriece, in minutul 79.

Meciul a fost condus de catre o brigada suedeza, cu Andreas Ekberg la ”centru”, Fredrik Nilsson si Mehmet Culum la ”tuse” si cu Bojan Pandzic si Kristoffer Karlsson la liniile de poarta. ”Rezerva” a fost Stefan Hallberg.

In celalalt meci din Grupa E, Viktoria Plzen a remizat, 1-1, cu AS Roma, in Cehia.

Astra Giurgiu: Lung – Sapunaru, Gerlado, Fabricio, Morais – Lovin- Boudjemaa, Niculae, Budescu, Teixeira – Alibec.
Antrenor: Marius Sumudica.

Austria Viena: Hadzikic – De Paula, Rotpuller, Filipovic, Salamon – Holzhauser, Grunwald, Serbest – Tajouri-Shradi, Friesenbichler, Felipe Pires.
Antrenor: Thorsten Fink.