Olimpiada Paralimpica, ziua a doua. Bobi Simion a trecut de faza grupelor, la tenis de masa

bobi-simionIn a doua zi de concurs la Olimpiada Paralimpica de la Rio, la tenis de masa, Bobi Simion a fost invins in primul meci din faza grupelor, de spaniolul Alvaro Valera Munoz Vargas cu scorul 3-0, dar l-a castigat pe al doilea, in fata chilianului Cristian Dettoni cu 3-2, rezultat cu care a ocupat locul secund in grupa si va evolua in faza urmatoare a competitiei.

In aceeasi proba, Dacian Makszin a pierdut ambele partide din grupa in care a fost repartizat si a ocupat ultimul loc, ratand calificarea in faza urmatoare.

La inot, Octavian Ilina a fost inregistrat cu al zecelea timp in calificarile la 100 m spate (S2), 2 min 49 sec 34/100, ratand calificarea in finala.

In prima zi de concurs, Romania, care participa cu 12 sportivi la Jocurile Paralimpice, a cucerit o medalie de bronz, prin judoka Alex Bologa (60 kg).