Froome castiga contratimpul din Vuelta si recupereaza peste doua minute fata de Quintana! Contador urca pe podium

chris-froome-vuelta19Chris Froome a obtinut a doua victorie de etapa din acest Tur al Spaniei, dupa ce s-a impus in singurul contratimp individual al cursei din 2016. Britanicul de la Sky s-a impus in fata lui Jonathan Castroviejo cu 44 de secunde si, cel mai important lucru, a reusit sa recupereze peste doua minute in raport cu liderul Vueltei, Nairo Quintana. Columbianul de la Movistar a venit cu un timp mai slab cu doua minute si 16 secunde decat cel al lui Froome si, acum, are un avans de un minut si 21 de secunde inaintea etapei decisive care va avea loc sambata.

Froome a facut un contratimp perfect, stabilind fara probleme cel mai bun timp si la cele doua puncte de control intermediar de pe traseu. Quintana a pierdut constant timp in raport cu acesta, venind cu 46 de secunde intarziere la primul, cu 1:33, la al doilea si cu 2:16, la final.

Alberto Contador a incheiat proba contracronometru de astazi pe locul 8, la 1:57 de Froome (0:31 la primul punct intermediar si 1:12 la al doilea), si a urcat pe locul al treilea al clasamentului general, asta dupa ce Esteban Chaves a avut un timp mai slab cu 3:13 fata de cel al invingatorului.

Etichetat cu: , , , , , , , ,