Judoka Alex Bologa a castigat prima medalie pentru Romania la Jocurile Paralimpice de la Rio!

novak-rio-portdrapelUPDATE / Judoka Alex Bologa a cucerit prima medalie pentru delegatia Romaniei la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro, bronz la categoria 60 kg, dupa ce l-a invins in meciul decisiv pe uruguayanul Henry Borges, prin ippon!

UPDATE / Cel de-al doilea sportiv roman care a evoluat in prima zi a competitiei, inotatoarea Naomi Ciorap ( Lamont Cluj), a terminat pe ultimul loc, 7, in a treia serie a califcarilor pentru finala de 100 m – fluture.

UPDATE / Primul sportiv roman intrat in concurs, Judoka Alex Bologa, cat 60 de kg (CSM Cluj), antrenat de Tamas Gergely, a trecut de coreanul Lee Minjae, apoi de algerianul Noura Mouloud, dar a pierdut in a doua semifinala, impotriva sportivului japonez Hirose Makoto. Cu toate astea, sportivul nostru mai are o sansa, urmand sa evolueze in finala pentru medalia de bronz.

Jocurile Paralimpice au inceput, miercuri noapte, la Rio de Janeiro, la defilarea de pe Stadionul Maracana participand peste 4.000 de sportivi, intre care si cei 12 reprezentanti ai Romaniei, ciclistul Eduard Novak fiind portdrapelul delegatiei tricolore, primul campion paralimpic din istoria Romaniei.

Cei 12 sportivi romani vor evolua la sase sporturi, fiind insotiti de sase antrenori: la atletism vor concura Florentina Hriscu (disc) si Florin Cojoc (saritura in inaltime), antrenor Adrian Tamas; Mihaela Lulea si Iulian Serban la canoe, antrenor Gheorghe Toth; Eduard Novak si Attila Olah la ciclism, antrenor Cristiano Valoppi; Alexandru Bologa la judo (nevazator), antrenor Tamas Gergely; Naomi Ciorap, Samuel Ciorap, Octavian Ilina la inot, antrenor Daniel Nistoroiu; Dacian Makszin si Bobi Simion la tenis de masa, antrenor Anca Chereches.

La Jocurile Paralimpice vor lua parte 4.386 de sportivi din 176 de tari, care se vor lupta pentru 528 de medalii de aur la 23 de sporturi, pe 20 de arene.

Comitetul Paralimpic International (IPC) a confirmat ca Jocurile Paralimpice de la Rio au fost transmise, la televiziune, radio si online, de un numar record de tari, 154. in urma cu patru ani, la Londra, Jocurile Paralimpice au fost transmise in 115 tari.

PROGRAMUL SPORTIVILOR ROMANI

8 Septembrie 2016 ~
~ JUDO ~
~ ora 10:00 – 12:30 – Alexandru Bologa (categoria 60 kg) – preliminarii si semifinale
~ ora 15:30 – 17:55 – Alexandru Bologa (categoria 60 kg) – finala daca se califica

~ INOT ~
~ ora 09:30 – 12:30 – Naomi Ciorap (S13), 100 m stilul fluture

~ TENIS DE MASA ~
~ ora nu a fost stabilita momentan – Dacian Makszin (Class 3), simplu

~ 9 Septembrie 2016 ~
~ TENIS DE MASA ~
~ ora nu a fost stabilita momentan – Bobi Simion (Class6)

~ INOT ~
~ ora 09:30 – 12:30 – Tavi Ilina (Class2) , 100 m spate
~ ora 17:30 – 20:30 – Tavi Ilina (Class2 ) , 100 m spate – finala

~ 10 Septembrie 2016 ~
~ CICLISM ~
~ ora 16:30 – 20:00 – Eduard Novak si Attila Olah (C4 ) – 1 km
~ ora 16:30 – 20:00 – Eduard Novak si Attila Olah (C4 ) – 4 km
~ 11 Septembrie 2016 ~

~ ATLETISM ~
~ ora 10:30 – 11:40 – Florentina Hriscu (F44 ) – aruncarea discului

~ INOT ~
~ ora 09:30 – 12:30 – Tavi Ilina (S2) , 200 m liber

~ 13 Septembrie 2016 ~
~ INOT ~
~ ora 09:30 – 12:00 – Samuel Ciorap (S12 ), 100 m spate
~ 14 Septembrie 2016 ~

~ PARA CANOE ~
~ ora nu a fost stabilita momentan – Șerban Iulian și Mihaela Lulea – preliminarii

~ INOT ~
~ ora 09:30 – 12:00 – Naomi Ciorap (S13 ) , 50 m liber
~ ora 09:30 – 12:00 – Samuel Ciorap (S12 ), 100 m spate

~ CICLISM ~
~ ora nu a fost stabilita momentan – Eduard Novak și Attila Olah (C4 ), ciclism pe șosea

~ 15 Septembrie 2016 ~
~ PARA CANOE ~
~ ora nu a fost stabilita momentan – Șerban Iulian și Mihaela Lulea (V3) – finala

~ ÎNOT ~
~ ora 09:30 – 12:00 – Tavi Ilina (S2), 50 m liber

~ 16 Septembrie 2016 ~
~ ATLETISM ~
~ ora 18:00 – 19:30 – Florin Cojoc (F47), saritura in inaltime

~ 17 Septembrie 2016 ~
~ INOT ~
~ ora 09:30 – 12:00 – Samuel Ciorap (S12), 50 m liber
~ ora 09:30 – 12:00 Naomi Ciorap (S13) , 100 m spate

Etichetat cu: , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492223
2FCSB472231
3CS U Craiova432213
4Astra Giurgiu372210
5FC Botosani35223
6FC Viitorul342211
7Dinamo Bucuresti33219
8CSM Poli Iasi3022-1
9ACS Poli Timisoara2521-12
10Concordia Chiajna24220
11FC Voluntari2221-8
12Gaz Metan Medias1522-23
13OSK Sf Gheorghe1521-24
14Juventus Bucuresti922-32