Simona Halep a pierdut in fata Serenei Williams dupa 2 ore si 14 minute! Nishikori l-a eliminat pe Murray, juniorii romani au pierdut

williams-halep

UPDATE / Final de drum pentru Juan Martin del Potro la US Open. Argentinianul a fost invins in sferturile de finala de Stan Wawrinka, in patru seturi, cu 7-6(5) 4-6 6-3 6-2.

UPDATE / Simona Halep a pierdut in sferturile de finala de la US Open, dupa doua ore si 14 minute, in fata Serenei Williams, cu 6-2 4-6 6-3. In setul decisiv, romanca a inceput bine, a avut sanse de break, insa, apoi, americanca a revenit la nivelul din prima mansa si a reusit sa se impuna. Lidera mondiala va juca, in semifinale, impotriva Karolinei Pliskova.

UPDATE / Simona Halep castiga setul al doilea al meciului cu Serena Williams cu 6-4. Dupa ce a fost condusa cu 1-0 si 40-0 (in momentul in care servea), romanca a reusit apoi sa faca ea break-ul si sa-l pastreze pana la final. Ea a inchis mansa (prima pierduta de Serena la US Open 2016) dupa ce a valorificat a cincea minge de set.

UPDATE / Serena Williams castiga clar primul set, cu 6-2, in 33 de minute.

UPDATE / A inceput meciul dintre Simona Halep si Serena Williams!

UPDATE / In sesiunea de zi, Karolina Pliskova a invins-o clar pe Ana Konjuh, cu 6-2 6-2, iar Kei Nishikori a trecut, la capatul unui meci superb de cinci seturi, cu 1-6 6-4 4-6 6-1 7-5 de Andy Murray! Niponul a fost aproape intreg meciul mult mai agresiv si a cautat sa faca punctul de mult mai multe ori decat scotianul, care a fost nemultumit de mai multe lucruri, cum ar fi nedeschiderea acoperisului dupa incetarea ploii.

UPDATE / La juniori, Vlad Andrei Dancu a pierdut atat la simplu, in fata americanului Patrick Kypson, cu 6-4 6-1, cat si la dublu, acolo unde, alaturi de Olukayode Alafia Damina Ayeni, din Statele Unite, a cedat in fata francezilor Elliot Benchetrit si Geoffrey Blancaneaux, cu 7-6(4) 6-7(8) [13-11]. Si Ioana Minca a fost eliminata de la dublu junioare. Romanca si americanca Maria Mateas au fost invinse de Morgan Coppoc si Taylor Johnson, cu 7-6(1) 6-1

Simona Halep si Serena Williams se vor intalni pentru a noua oara, in ziua a zecea de la US Open, de la ora 2:00, in primul meci al sesiunii de noapte din ziua a zecea. Partida din sferturile de finala ale turneului de la New York va fi a doua dintre cele doua la un Grand Slam, dupa ce, ele s-au mai intalnit la Wimbledon, in 2011 (prima confruntare directa). Exceptand victoria romancei din 2014, de la Turneul Campioanelor, din faza grupelor, celelalte sapte intalniri au fost castigate de americanca, inclusiv singura din 2016, din sferturi, de la Indian Wells. La turneul california, Serena si Simona trebuiau sa se intalneasca si anul trecut, insa, atunci, Williams, s-a retras inaintea jocului.

La US Open 2016, Serena Williams vine dupa patru victorii in numar minim de seturi (niciunul cu prelungiri), in fata Ekaterinei Makarova, Vaniei King, Johannei Larsson si Yaroslavei Shvedova. Execeptand meciul de trei seturi din turul al treilea, cu Timea Babos, nici Simona Halep nu a avut probleme, in acest an, la Flushing Meadows, ea eliminandu-le in rundele 1, 2 si 4, pe Kirsten Flipkens, Lucie Safarova si Carla Suarez Navarro.

Inainte de Williams – Halep, in sesiunea de zi, de la ora 19:00, surpriza turneului, Ana Konjuh va juca impotriva Karolinei Pliskova, in celalalt sfert de finala de pe jumatatea superioara. Partida va fi urmata de duelul Kei Nishikori – Andy Murray. Ziua a zecea va fi incheiata de Juan Martin del Potro – Stan Wawrinka, intalnire ce va incepe, in sesiunea de seara, dupa cea dintre americanca si romanca.

Pe langa Halep, la US Open vor mai juca astazi alti doi romani. De la 18:00, pe terenul 12, Vlad Andrei Dancu se va duela cu americanul Patrick Kypson, in turul al treilea, la simplu juniori. Dancu va evolua, apoi, si la dublu, in turul secund, impreuna cu americanul Olukayode Alafia Damina Ayeni, impotriva francezilor Elliot Benchetrit si Geoffrey Blancaneaux, in al treilea meci de pe terenul 7. Tot la dublu, Ioana Minca si Maria Mateas, din Statele Unite, le vor intalni pe americancele Morgan Coppoc si Taylor Johnson, in turul al doilea, in al treilea meci de pe terenul 9.