EXCLUSIV / Cristi Dulca: ”Mie imi pare rau ca nu sunt doi jucatori Under 21 in echipele din Liga 1. Vorbesc cu jucatorii si sunt fericiti ca joaca”

crist-dulcaRomania a pierdut cu 3-1 meciul cu Danemarca de la Aalborg si are mici sanse sa mai prinda barajul pentru calificarea la Campionatul European Under 21 de anul viitor. Selectionerul Cristi Dulca s-a resemnat si el in privinta ajungerii la turneul final, insa a spus, la matinalul de la Sport Total FM, ca isi doreste ca echipa sa sa castige ultimul meci din preliminarii, cel de luna viitoare, din Bulgaria. Pe de alta parte, Dulca este fericit ca jucatorii selectionabili primesc acum mai multe minute in Liga 1.

Din pacate, am pierdut un meci decisiv pentru ramanerea in cartile calificarii. Am intalnit o echipa extrem de puternica. Au impreuna 40 de jocuri, au fost impreuna si la Olimpiada. Danemarca are jucatori extrem de importanti. Sisto a fost vandut la Celta Vigo cu 5 milioane de euro, alti 5-6 jucatori au fost la echipa mare. Au si alta mentalitate.

Am incercat sa facem un joc bun, dar am primit repede gol, pe o greseala colectiva. La golul doi, nu pot spune ca a fost penalty, pentru ca a fost o tinere reciproca. Al treilea gol a venit pe un contraatac al nostru, Popescu a pierdut mingea si au marcat pe repliere.

In repriza a doua, l-am introdus pe Razvan Marin in locul lui Nedelcearu si, chiar daca Ionita a luat rosu dupa zece minute, am reusit sa marcam si ne-am creat si ocazii. Faptul ca un singur jucator a dat claritate jocului e un lucru pozitiv.

Noi ne dorim sa terminam aceasta campanie cu capul sus, mergem in Bulgaria sa castigam. Ramane de vazut ce se intampla, in functie de rezultatele din celelalte grupe.

Dupa meciul de la Cluj (cu Muntenegru), Razvan Marin si Dorin Rotariu au ajuns la 4 dimineata. A doua zi s-au urcat in avion si au ajuns noaptea la 12. Ei n-au facut niciun antrenament cu noi, erau obositi. Ma bucur pentru ei ca au facut parte din lotul nationalei mari si nu puteam risca sa-i introduc de la inceput pentru a se accidenta. Razvan a spus ca poate juca o repriza, iar Roti a zis ca nu poate duce mai mult de 30 de minute.

Pana la urma, suntem pe locul doi in grupa. Am castigat cu Tara Galilor, am castigat cu Luxemburg, apoi am facut egal cu Tara Galilor, dupa ce am condus pana in minutul 90. Noi am rulat foarte multi jucatori. Multi jucatori nu joaca in Liga 1, Puscas si-a rupt mana, Tanase accidentat, Ivan accidentat. Daca-i aveam pe ceilalti, eram mult mai puternici.

Tanase era accidentat, nu cred ca are o problema. Daca era ceva, aveam o discutie.

Mie imi pare rau ca nu sunt doi jucatori Under 21 in echipele din Liga 1. Vorbesc cu jucatorii si sunt fericiti ca joaca”, a declarat Cristi Dulca la Sport Total FM.