Serena a doborat recordul de victorii la turneele de Grand Slam, Del Potro a devenit cel mai slab clasat sfert-finalist din ultimii 25 de ani, la US Open, iar Venus si Radwanska au fost eliminate

del-potroIn prima zi a celei de-a doua saptamani de la US Open au avut loc mai multe evenimente, in centrul carora s-au aflat Serena Williams si Juan Martin del Potro, dar si Venus Williams si Agnieszka Radwanska.

Serena Williams a invins-o pe Yaroslava Shvedova cu 6-2 6-3, calificandu-se in sferturile de finala, acolo unde o va intalni pe Simona Halep. Victoria americancei in faza kazacei a fost insa cea cu numarul 308 la un turneu de Grand Slam, ceea ce reprezinta un record absolut. Daca, pe parcursul Open-ului american din acest an, Serena a egalat mai intai recordul Martinei Navratilova – cele mai multe victorii in turneele majore feminine, iar, apoi, pe cel al lui Roger Federer – cele mai multe victorii in turneele majore, acum, aceasta l-a intrecut si pe elvetian.

O alta performanta a fost realizata si de catre fostul campion de la New York, Juan Martin del Potro. Tinut departe de teren timp de aproape doi ani de accidentari, argentinianul ne arata in continuare ca poate reveni printre primii jucatori din lume. Luni, dupa ce a trecut de Dominic Thiem, Delpo a devenit cel mai slab sfert-finalist de la US Open din ultimii 25 de ani. In meciul cu Thiem, argentinianul si-a ingrijorat fanii, in primul set, atunci cand a parut ca are ceva probleme la umar. Pana la urma, cel care a avut de suferit mai mult a fost austriacul, care a abandonat in setul secund.

La inceputul turneului, Del Potro era clasat pe locul 142. In 1991, cand era pe locul 195, fostul cvintuplu campion de la New York, ajungea in ”sferturi” la US Open.

Negativ s-a remarcat Agnieszka Radwanska, care a fost eliminata de catre Ana Konjuh, croata de 18 ani, care reusise deja cea mai buna performanta a carierei la un Grand Slam, prin calificarea in ”optimi”. Dupa 6-4 6-4 cu poloneza, Konjuh va juca in sferturile de finala impotriva Karolinei Pliskova, cea care a trecut de Venus Williams, dramatic, cu 4-6 6-4 7-6(3).