Daum, dupa debutul ratat in preliminariile CM din 2018: „Mai avem 9 finale. Calificarea nu se castiga din primul meci”

daumRomania a remizat cu Muntenegru, scor 1-1, in primul meci din Grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. Doua ocazii identice s-au consumat la ambele porti, in prima repriza, golurile lui Popa si Jovetic fiind marcate in ultimele 10 minute. In prelungiri, la ultima faza a meciului, Keseru a fost facut KO in careu, iar Stanciu a tras peste de la punctul cu var.

Selectionerul Romaniai, Christoph Daum, a spus ca sansele de calificare raman intacte. „Sunt multumit, dar nu complet, pentru ca am avut sansa sa castigam acest meci. Dupa cum s-a jucat repriza a doua, meritam victoria. in prima, am fost putin nervosi, nu am putut controla meciul. Partea a doua a fost mai buna. Muntenegru are multi jucatori buni. Multi jucatori au jucat la maximum, au dat totul, au fost la limita. Benzar a fost extraordinar pe partea dreapta. Hoban si Bicfalvi au fost foarte buni, au muncit foarte mult pentru echipa. Am avut cateva ocazii, dar ar fi trebuit sa jucam mai bine, sa fim mai concentrati in fata portii. in aparare, trebuia sa fim mai atenti, mai ales la fazele fixe. Am fi meritat, totusi, trei puncte astazi, macar pentru repriza a doua”, a spus Daum.

Oricine ar fi inceput, ar fi fost un meci dificil. stiam ca prima repriza va fi mai grea, nu am avut o buna circulatie a mingii, pasele au fost o problema. Oricine ar fi jucat, ar fi avut aceleasi probleme. stiam ca in repriza a doua vom ataca mai mult si planul era sa aducem jucatori proaspeti. Popa a marcat, a fost excelent, dar intr-un fel am pregatit asta.

Cel mai important este interpretarea pozitiei pe care joci. Trebuie sa muncim mai mult la flexibilitate. Nu se castiga calificarea din primul meci, asta e sigur. Mai avem inca noua finale. in prima am pierdut doua puncte, nu am castigat unul. Dar trebuie sa mergem inainte. Vom avea sansa sa facem si noi surprize. Totul e deschis in aceasta grupa”, a mai declarat Daum.