Romania s-a impus cu 4-0 in fata Luxemburgului, in preliminariile Europeanului Under 21 din 2017

romania-under21UPDATE / Romania s-a impus cu 4-0 in fata Luxemburgului, dupa ce, in repriza a doua, in minutul 74, a punctat si Ovidiu Popescu. In celelalt meci din grupa a cincea a preliminariilor pentru Euro 2017 Under 21, Danemarca s-a impus cu acelasi scor in Tara Galilor. Astfel, nordicii raman cu trei puncte avans in fata romanilor, desi au un meci mai putin disputat.

UPDATE / Romania intra cu 3-0 la pauza, dupa ce, in urma unei greseli a apararii luxemburgheze, Ionita a inscris in minutul 45, in poarta goala, el dribland mai intai portarul advers.

UPDATE / Romania se desprinde la 2-0, dupa ce Claudiu Bumba a punctat in minutul 29, cu un sut din interiorul careului.

UPDATE / Romania conduce pe Luxemburg cu 1-0. Bogdan Tiru a deschis scorul in minutul 13, cu o lovitura de cap.

UPDATE / A inceput meciul!

Romania Under 21 va intalni, astazi, de la ora 20:30, la Medias, reprezentativa similara a Luxemburgului, in preliminariile Campionatului European rezervat jucatorilor incadrati in aceasta categorie de varsta, ca va avea loc in 2017.

Acesta este meciul cu numarul opt al ”tricolorilor” lui Cristi Dulca in calificarile pentru turneul final din Polonia. Romania ocupa locul doi in grupa, cu 13 puncte, aflandu-se la trei distanta de liderul Danemarca, nordicii avand insa si un meci mai putin disputat.

In singurul meci disputat pana acum, intre Romania si Danemarca, scandinavii au castigat pe terenul nostru cu 3-0. Returul va avea loc saptamana viitoare, marti, la Aalborg, de la ora 19:45. Dupa acest joc, ”tricolorii” vor mai avea de disputat un singur joc, in Bulgaria, pe 11 octombrie.

Este o dubla foarte importanta pentru noi, cea mai importanta de pana acum. Sper ca suporterii sa vina la stadion si sa ne sustina asa cum au facut-o si la meciul cu Țara Galilor. Nu va fi un meci usor, nu trebuie sa ne credem invingatori de la inceput. Sper sa obtinem cele trei puncte, iar apoi sa ne pregatim pentru meciul din Danemarca”, a spus, potrivit site-ului FRF, selectionerul Cristi Dulca, cel care va aborda cele doua partide cu urmatorul lot:

Portari: Valentin Cojocaru (FC Steaua Bucuresti), Laurentiu Branescu (Dinamo), Relu Stoian (Juventus Bucuresti)

Fundasi: Ionut Nedelcearu (Dinamo), George Miron (FC Botosani), Bogdan Țiru (FC Viitorul), Deian Boldor (FC Bologna), Robert Hodorogea (FC Viitorul), Iulian Cristea (Gaz Metan Medias), Vlad Olteanu (Dinamo)

Mijlocasi: Ovidiu Popescu (FC Steaua Bucuresti), Ionut Serban (Dinamo), Alexandru Paun (CFR Cluj), Alexandru Ionita (Astra), Florin Tanase (FC Steaua Bucuresti), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Andreas Calcan (Willem II Tilburg), Doru Popadiuc (FC Voluntari)

Atacanti: George Puscas (Benevento), Alexandru Tudorie (FC Steaua Bucuresti)

Castigatoarele celor noua grupe se vor califica direct la Euro, in timp cele mai bune patru echipe de pe locul doi (determinate pe baza unui clasament separat in care se tine cont de rezultatele cu echipele de pe locurile 1, 3, 4 si 5) vor juca baraj. Celor 11 formatii li se alatura si Polonia, tara gazda.