La 17 ani si sase luni, Gigio Donnarumma a devenit cel mai tanar portar din istoria ”nationalei” Italiei

gigio-donnarumma-italiaInaintea startului preliminariilor europene pentru Cupa Mondiala din 2018, mai multe echipe si-au programat in aceasta saptamana cate o partida amicala. Una dintre cele mai interesante s-a jucat joi seara, la Napoli, acolo unde Franta a castigat cu 3-1 in fata Italiei.

Daca noul selectioner italian, Giampiero Ventura n-a avut parte de un debut perfect pe banca ”Azzurrilor”, acesta i-a oferit sansa portarului Milanului, Gianluigi Donnarumma, sa devina cel mai tanar portar din istoria echipei nationale din ”Cizma”.

Dupa ce a devenit cel mai tanar italian convocat la ”nationala” in ultimii 105 ani, Gigio Donnarumma l-a inlocuit dupa pauza pe Gigi Buffon si, la 17 ani si sase luni, a batut recordul din 1912 al lui Piero Campelli, care a aparat poarta Italiei la 18 ani si sase luni.

In acelasi timp, Donnarumma este al treilea cel mai tanar italian care a jucat pentru ”Azzurri”, dupa Gavinelli, in 1911 (16 ani, 3 luni si 8 zile) si De Vecchi, in 1910 (16 ani, 3 luni si 23 de zile). Intr-un top 10 al tinerilor se mai afla Bergomi (18 ani, 3 luni si 23 de zile – 1982) si Santon (18 ani, 5 luni si 4 zile – 2009).

Este e o emotie greu de descris, e ceva incredibil. Ii multumesc lui mister Ventura pentru aceasta sansa. Si Pogba m-a felicitat dupa meci si mi-a spus ca e fericit sa ma vada aici.

Golul lui Kurzawa? Ma vad cu mister maine.

Buffon? Mi-a spus sa raman calm si sa ma bucur”, a zis Donnarumma, dupa meci, conform Mediaset.

La Bari, Martial a deschis scorul in minutul 17, insa ”chinezul” Pelle a egalat peste doar patru minute. Francezii aveau sa treaca din nou in avantaj, in minutul 28, dupa reusita lui Giroud, iar, in partea a doua, pe final, aveau sa mai marcheze si prin fundasul lateral Kurzawa, in minutul 81.