Desi a spus ca se retrage din echipa nationala, Lionel Messi a adus victoria Argentinei in primul meci de dupa Copa America Centenario

lionel-messi-argDupa infrangerea, la loviturile de departajare, in fata reprezentativei din Chile, in finala Copei America Centenario, Lionel Messi a spus ca se va retrage din echipa nationala. Acesta s-a razgandit insa si a jucat chiar in primul meci al Argentinei dupa acel ultim act pierdut.

Mai mult, starul Barcelonei a purtat din nou banderola de capitan si a marcat unicul gol al intalnirii cu Uruguay, de la Mendoza, din etapa a saptea a preliminariilor sud-americane pentru Cupa Mondiala din 2018.

Messi a inscris in minutul 43, in finalul unei reprize in care Argentina a ramas in zece oameni, dupa ce Paulo Dybala a vazut al doilea cartonas galben, in prelungiri. Desi au jucat in zece oameni, ”pumele” au rezistat in partea secunda si au castigat cu 1-0 in fata ”celestilor”, devansandu-i, astfel, si in clasament.

Acum, Argentina conduce 14 puncte in sapte meciuri, fiind urmata de un ”trio” cu 13 puncte format din Uruguay, Columbia si Ecuador.

Pe locurile 5-6 se afla, cu 12 puncte, Brazilia, care a batut cu 3-0 in Ecuador (Neymar 72-penalty, Gabriel Jesus 87, 90+2), si Paraguay, care a invins cu 2-1 pe Chile la Asuncion (Oscar Romero 6, P. da Silva 9 / A. Vidal 37). Campioana en-titre a Americii de Sud se afla doar pe locul al saptelea, cu zece puncte.

Singurele echipe care deja s-au indepartat de calificare sunt Bolivia (6 puncte), Peru (4) si Venezuela (1).