Cu acoperisul tras, Halep a invins-o in doua seturi pe Safarova! Begu si Olaru au iesit in primul tur la dublu. Debutul lui Tecau, amanat de ploaie

UPDATE / In cele din urma, meciul lui Horia Tecau si Bethanie Mattek-Sands a fost anulat.

UPDATE / Meciul lui Tecau si Mattek-Sands, din primul tur de la dublu mixt, a fost mutat pe terenul 14.

UPDATE / Irina Begu si Raluca Olaru au fost eliminate in primul tur, dupa ce au pierdut, in cele din urma meciul cu Jelena Ostapenko si Andrea Petkovic. Letona si germanca au castigat cu 6-7(5) 6-4 6-3 un meci care a fost intarziat, iar apoi intrerupt de ploaie.

UPDATE / A reinceput ploaia. Meciul Begu / Olaru – Ostapenko / Petkovic a fost intrerupt la scorul de 7-6 3-4.

UPDATE / Irina Begu si Raluca Olaru au castigat primul set, in tie-break, 7-6(5), in fata letonei Jelena Ostapenko si germancei Andrea Petkovic.

UPDATE / Intre timp, ploaia a incetat la New York si au inceput meciurile si pe celelalte arene, inclusiv Begu / Olaru – Ostapenko / Petkovic, pe terenul 11.

UPDATE / Simona Halep s-a calificat in turul al treilea de la US Open, dupa ce a invins-o pe Lucie Safarova, cu 6-3 6-4. Viitoarea adversara va fi castigatoarea meciului Timea Babos – Richel Hoegenkamp.

UPDATE / Simona Halep a castigat primul set, in fata Sfarovei. Dupa ce a condus cu 3-0, romanca a fost egalata de Lucie, insa, apoi, a luat urmatoarele trei game-uri si si-a adjudecat mansa cu 6-3.

UPDATE / Ploua la New York. Se va juca doar pe ”Arthur Ashe”, cu acoperisul tras, acolo unde, in primul meci, Simona Halep o intalneste pe Lucie Safarova. Acoperisul de pe ”Arthur Ashe” a fost utilizat pentru prima data noaptea trecuta, cand a fost tras in setul al doilea al partidei Rafael Nadal – Andreas Seppi. Meciul Halep – Safarova va fi primul din istorie care va incepe in conditii indoor la US Open, primul joc feminin in care va fi folosit acoperisul si prima intalnire din sesiunea de zi jucata in asemenea conditii la Flushing Meadows.

Patru romani vor evolua in ziua a patra de la US Open pe terenurile de la Flushing Meadows – Corona Park, din Queens, New York. De la ora locala 11:00 (ora 18:00 in Romania), in chiar primul meci de pe Arthur Ashe Stadium, Simona Halep o va intalni, in turul al doilea, pe Lucie Safarova.

De la aceeasi ora, in primul meci de pe terenul 11, Irina-Camelia Begu si Raluca Olaru le vor intalni pe Jelena Ostapenko si Andrea Petkovic in primul tur de la dublu feminin.

Astazi va debuta la dublu mixt si Horia Tecau, cel care joaca impreuna cu Bethanie Mattek-Sands, americanca alaturi de care a castigat Australian Open 2012. Favoriti numarul 3 la US Open 2016, cei doi vor juca in primul tur impotriva lui Abigail Spears si Santiago Gonzalez. Partida este ultima de pe terenul 15, inaintea acesteia fiind programate trei meciuri de dublu feminin.

Etichetat cu: , , , , , , , ,