Viitorul Constanta – Sheriff Tiraspol, in primul tur al UEFA Youth League U19

Youth-LeagueLa sediul UEFA, de la Nyon (Elvetia), a avut loc, marți, tragerea la sorti a programului meciurilor din Liga Campionilor pentru Tineret U19, competitie cunoscuta si sub numele de Youth League U19.

Ca si in editia precedenta, Romania este reprezentata de campioana Romaniei U19, FC Viitorul, careia sortii i-au scos-o in cale, in turul inaugural, pe campioana U19 a Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol.

Mansa tur este programata pe 27/28 septembrie la Ovidiu, in vreme ce returul este programat pe 18/19 octombrie la Tiraspol.

Castigatoarea dublei manse FC Viitorul – Sheriff Tiraspol va intalni in turul secund pe castigatoarea dublei confruntari dintre Zrinski Mostar (Bosnia-Hertegovina) si FC Zurich (Elvetia). Turul secund este programat pe 1/2 noiembrie (turul) si 22/23 noiembrie (returul).

FC Viitorul si-a castigat dreptul de a reprezenta Romania in editia 2016/2017 a Youth League dupa ce a devenit campioana Romaniei in primavara anului 2016. in finala Campionatului National U19 FC Viitorul a dispus de Ardealul Cluj cu 8-0.

Programul complet al turului inaugural al Youth League (27-28 septembrie – turul, 18-19 octombrie – returul):
Meci 1: FC Nitra (Slovacia) – Malaga (Spania)
Meci 2: Academia Puskas (Ungaria) – PAOK Salonic (Grecia)
Meci 3: APOEL Nicosia (Cipru) – AS Roma (Italia)
Meci 4: NK Domžale (Slovenia) – FK Čukarički (Serbia)
Meci 5: Breidablik (Islanda) – Ajax Amsterdam (Olanda)
Meci 6: HJK Helsinki (Finlanda) – Cork City (Rep. Irlanda)
Meci 7: Anderlecht (Belgia) – FC Midtjylland (Danemarca)
Meci 8: Rosenborg (Norvegia) – AIK Stockholm (Suedia)
Meci 9: FC Viitorul (Romania) – Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova)
Meci 10: Zrinjski Mostar (Bosnia-Hertegovina) – FC Zurich (Elvetia)
Meci 11: FC Salzburg (Austria) – Vardar Skopje (Macedonia)
Meci 12: Sparta Praga (Cehia) – Mladost Podgorica (Muntenegru)
Meci 13: Gabala (Azerbaijan) – Dinamo Moscova (Rusia)
Meci 14: Maccabi Haifa (Israel) – sahtior Soligorsk (Belarus)
Meci 15: Dinamo Tbilisi (Georgia) – Kairat Almaty (Kazahstan)
Meci 16: Altinordu FK (Turcia) – Levski Sofia (Bulgaria)

Turul al II-lea (1-2 noiembrie – turul, 22-23 noiembrie – returul)
invingator Meci 2 – invingator Meci 5
invingator Meci 3 – invingator Meci 6
invingator Meci 1 – invingator Meci 7
invingator Meci 8 – invingator Meci 4
invingator Meci 16 – invingator Meci 12
invingator Meci 9 – invingator Meci 10
invingator Meci 14 – invingator Meci 13
invingator Meci 11 – invingator Meci 15

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, Liga Campionilor

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti311
2AFC Hermannstadt311
3Astra Giurgiu311
4Dunarea Calarasi311
5CFR Cluj110
6FC Botosani110
7Concordia Chiajna000
8Gaz Metan Medias000
9Poli Iasi000
10U Craiova 1948000
11FC Voluntari01-1
12FC Viitorul01-1
13FCSB01-1
14Sepsi Sfantu Gheorghe01-1