United-ul lui Mourinho a castigat in ”Fergie Time” la Hull! Rashford si Rooney, salvatorii ”diavolilor”

hull-man-united-golDupa doua victorii fara probleme in primele doua etape, 3-1 la Bournemouth si 2-0 cu Southampton, pe ”Old Trafford”, Manchester United a fost aproape sa se incurce in deplasare, cu Hull City. Dupa un meci dominat aproape in totalitate in fata unei echipe care s-a aparat cu majoritatea jucatorilor pe parcursul celor 90 de minute, ”diavolii” au gasit drumul spre gol abia in prelungiri, amintind de victoriile pe care formatia din Manchester le reusea pe final de partida in perioada lui Sir Alex Ferguson. Dupa meci, Jose Mourinho s-a declarat extrem de incantat ca si echipa sa a ajuns sa castige in ”Fergie Time”.

In minutul 90+2, Wayne Rooney a trecut de catre Elmohamady in, partea dreapta, a patrus in careu si a trimis mingea in fata portii, acolo unde a aparut rezerva Marcus Rashford, care doar a pus latul si a marcat inca un gol extrem de important pentru Manchester United, asa cum s-a mai intamplat si anul trecut, impotriva lui Arsenal sau a lui Man City. Rashford a devenit, totodata, si primul jucator cu varsta sub 20 de ani care inscrie in Premier League pentru o formatie antrenata de Mourinho.

Cu o faza inainte de golul lui Rashford, echipa lui Mike Phelan, fost secund al lui Sir Alex Ferguson timp de multi ani la United, putea da lovitura, insa Meyler a sutat peste poarta lui De Gea.

Dupa victoria cu 1-0 de pe KCOM Stadium, Manchester United are punctaj maxim dupa trei etape, fiind la egalitate, in fruntea clasamentului cu Chelsea, care, dupa doua victorii norocoase, aduse pe final de meci de Diego Costa, s-a impus sambata clar, cu 3-0, pe ”Stamford Bridge”, in fata lui Burnley. La noua puncte poate ajunge si Manchester City, daca va castiga, duminica, impotriva lui West Ham United.