In loc sa profite de revenirea de dupa pauza, Milan s-a facut de ras la Napoli. Juventus a batut-o pe Lazio

alessio-romagnoliSambata seara, au avut loc doua meciuri intre patru echipe importante din Serie A, Lazio si Juventus, pe de o parte, respectiv Napoli si Milan, pe de alta. Daca Bianconeri, cu Pjanic si Higuain rezerve, au castigat cu 1-0 la Roma, dupa un gol al lui Sami Khedira, in minutul 66, pe ”San Paolo” am putut asista la un meci cu sase goluri si doua cartonase rosii.

Desi nu a fost cu mult peste adversar in prima parte, Napoli a reusit sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri, in urma ”dublei” lui Arek Milik, atacantul transferat in aceasta iarna de la Ajax. Milan a revenit insa in mod neasteptat dupa pauza si a facut 2-2, datorita lui Suso, in primul rand, care, mai intai, l-a deschis foarte bine pe Niang, pentru golul de 1-2, in minutul 51, iar apoi, peste doar patru minute, a prins un sut, cu stangul, din afara careului, direct in varful portii lui Reina.

Dupa egalarea Rossonerilor, Napoli, desi nu mai avea antrenor pe banca, intrucat Maurizio Sarri fusese trimis in tribune, a devenit din ce in mai agresiva, iar dominarea lor s-a concretizat prin golul lui Jose Callejon, care a trimis in poarta, mingea respinsa de Donnarumma, in urma unui sut a lui Dries Mertens.

Din acel moment, jucatorii Milanului au devenit de-a dreptul hilari. Mai intai, Juraj Kucka, a produs un fault in apropierea mijlocului terenului si, nemultumit de decizia arbitrului a sutat in minge, a luat cartonas galben, dupa care l-a vazut imediat si pe cel rosu. In ciuda incercarilor lui Vincenzo Montella de a schimba ceva, el introducandu-i pe teren si pe Sosa, Calabria si Lapadula, a mai venit un cartonas rosu. Mbaye Niang, care avea deja un galben, l-a impiedicat pe Reina sa degajeze in minutul 88, si a fost eliminat si el.

Rusinea pentru Milan nu s-a incheiat aici, pentur ca, la ultima faza, Napoli a facut 4-2 in urma unui autogol al lui Romagnolli. Insigne a urcat foarte bine pe partea stanga, a trimis in fata portii, de unde fundasul Milanului, in incercarea de a bloca centrarea, a reluat mingea inspre propria poarta. In incercarea disperata de a evita golul, acesta a respins balonul cu mainile. Spre norocul sau, arbitrul Valeri, dar si aditionalul de la acea poarta, au considerat ca mingea a trecut linia (lucru care nu este foarte clar nici in urma reluarilor), iar Alessio Romagnoli a primit doar un cartonas galben pentru gestul sau. Daca golul nu era validat, fundasul rossonero, care a facut pereche in acest joc cu paraguayanul Gomez, ar fi fost si el eliminat, iar Partenopei ar fi primit penalty.

Etichetat cu: , , , , , , , ,