REZULTATE / Campioana si vicecampioana Ligii I, Chipciu, Rusescu, Hora, Hoban si Tatarusanu vor evolua in grupele Europa League!

europa-league-logoMansa retur din play-off-ul Europa League s-a disputat joi seara, cand 22 de echipe au reusit sa se califice in grupele competiei, printre care si Astra Giurgiu, campioana Ligii I, care a invins pe West Ham, cu 1-0, pe Stadionul Olimpic din Londra. Celor 22 de echipe calificate din play-off se vor alatura alte 26 de cluburi.

Seara a fost una buna si pentru romanii care au evoluat la echipele din strainatate. Anderlecht, cu Chipciu titular, s-a impus la scor in fata Slaviei Praga, iar Osmanlispor, cu Rusescu pe banca, a trecut de Midtjylland, cei doi jucatori romani urmand a evolua in faza grupelor alaturi de alti trei, Tatarusanu (Fiorentina), Hoban (Hapoel Beer Sheva), si Hora (Konyaspor).

Urnele Europa League pentru tragerea la sorti (vineri, de la 14:00)

URNA 1
Schalke 04
Zenit Sankt Petersburg
Manchester United
Şahtior Doneţk
Athletic Bilbao
Olympiakos Pireu
Villarreal
Ajax Amsterdam
Inter
Fiorentina
Anderlecht
Viktoria Plzen

URNA 2
AZ Alkmaar
Sporting Braga
FC Salzburg
AS Roma
Fenerbahce
Sparta Praga
PAOK Salonic
    Steaua
Racing Genk
APOEL Nicosia
Standard Liege
Saint-Etienne

URNA 3
AA Gent
Young Boys
FK Krasnodar
Rapid Viena
Slovan Liberec
Celta Vigo
Maccabi Tel-Aviv
Feyenoord
Austria Viena
FSV Mainz
FC Zurich
Southampton

URNA 4
Panathinaikos
Sassuolo
Qarabag
Astana
OGC Nice
Zorya Luhansk
    Astra
Konyaspor
Gabala
Hapoel Beer-Sheva
Dundalk
Osmanlispor

PROGRAMUL SI REZULTATE DIN MANSA RETUR A PLAY-OFF-ULUI UEL:

Qarabag (Aze) – Goteborg (Swe) 3-0, in tur 0-1
Brondby (Den) – Panathinaikos (Gre) 1-1, in tur 0-3
Grasshoppers (Sui) – Fenerbahce (Tur) 0-2, in tur 0-3
Liberec (Cze) – AEK Larnaca (Cyp) 3-0, in tur 1-0
Rosenborg (Nor) – Austria Viena (Aut) 1-2, in tur 1-2
Partizani (Alb) – Krasnodar (Rus) 0-0, in tur 0-4
Alkmaar (Ned) – Vojvodina (Srb) 0-0, in tur 3-0
Anderlecht (Bel) – Slavia Praga (Cze) 3-0, in tur 3-0
BATE (Blr) – FC Astana (Kaz) 2-2, in tur 0-2
Genk (Bel) – Lok. Zagreb (Cro) 2-0, in tur 2-2
Osmanlispor (Tur) – Midtjylland (Den) 2-0, in tur 1-0
PAOK (Gre) – Din. Tbilisi (Geo) 2-0, in tur 3-0
Shkendija (Mac) – Gent (Bel) 0-4, in tur 1-2
Sparta Praga (Cze) – Sonderjyske (Den) 3-2, in tur 0-0
Maribor (Slo) – Gabala (Aze) 1-0, in tur 1-3
Crvena zvezda (Srb) – Sassuolo (Ita) 1-1, in tur 0-3
Hajduk Split (Cro) – M. Tel Aviv (Isr) 2-2, in tur 1-2
Olympiakos (Gre) – Arouca (Por) 2-1, in tur 1-0
St. Etienne (Fra) – B. Jerusalem (Israel) 0-0, in tur 2-1
West Ham (Eng) – Astra Giurgiu (Rou) 0-1, LIVETEXT, in tur 1-1
Shakhtar (Ukr) – Basaksehir (Tur) 2-0, in tur 2-1
Rapid Viena (Aut) – Trencin (Svk) 0-2, in tur 4-0

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, Liga Europa

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492124
2FCSB442129
3CS U Craiova402112
4FC Botosani35214
5FC Viitorul342113
6Astra Giurgiu34219
7Dinamo Bucuresti30207
8CSM Poli Iasi2720-2
9ACS Poli Timisoara2521-12
10Concordia Chiajna23210
11FC Voluntari2220-6
12Gaz Metan Medias1421-23
13OSK Sf Gheorghe1220-25
14Juventus Bucuresti921-30