FRF a stabilit componenta celor cinci serii ale Ligii a 3-a, sezonul 2016-2017, precum si programul etapelor. 7 cluburi din Liga 1 si 2 si-au facut sateliti

frf-holIn cursul zilei de joi, 25 august, la Casa Fotbalului, Federatia Romana de Fotbal a anuntat, cu aproape o saptamana si jumatate inainte de startul noului sezon (2/3 septembrie), cele 74 de echipe care s-au inscris si au fost admise sa participe in campionatul Ligii 3, informeaza liga2.prosport.ro. Exista posibilitatea ca luni sau marti o a 75-a echipa sa fie primita in Liga 3, in speta Farul Constanta, totul depinzand de declararea sau nu a falimentului clubului de la malul marii.

Totodata, astazi, au fost prezentate si cele cinci serii care compun noul campionat al Ligii 3, iar apoi s-a tras la sorti si calendarului competitional.

La finalul campionatului Ligii 3 prima clasata din fiecare serie va promova in Liga 2, in timp ce de retrogradat in Liga 4 o vor face echipele clasate pe locurile 13, 14 si 15 din fiecare serie si cel mai slab loc 12.

SERIA I

Avantul Valea Marului
Sportul Chiscani
Olimpic Cetate Rasnov
SC Bacau
Olimpia Ramnicu Sarat
stiinta Miroslava
CSM Roman
Metalosport Galati
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Sporting Liesti
Aerostar Bacau
CSM Pascani
Atletico Vaslui
AFC Odorheiu Secuiesc
AFC Harman

SERIA a II-a

Arsenal Malu
Axiopolis Sport Cernavoda
Delta Dobrogea Tulcea
Metaloglobus Bucuresti
Unirea Slobozia
Viitorul Domnesti
inainte Modelu
Petrolistul Boldesti
FC Viitorul II
Dinamo II
CSM Oltenita
CS Tunari
Gloria Popesti Leordeni
Astra II
Farul Constanta*
* La momentul tragerii programului Ligii 3, Farul nu a fost introdusa ca echipa activa in Seria a II-a. S-a tras insa si o varianta de program cu Farul in campionat, ca rezerva in cazul in care gruparea constanteana va demonstra pana marti cel tarziu ca isi poate continua activitatea.

SERIA a III-a

Flacara Moreni
FCM Alexandria
ACS sirineasa
SCM Pitesti
FC Voluntari II
Concordia Chiajna II
Sporting Rosiori
Atletic Bradu
CS Podari
FC Aninoasa
CS U Craiova II
Urban Titu
ACSO Filiasi
Steaua Bucuresti II
CS Mioveni II

SERIA a IV-a

CSM scolar Resita
Ripensia Timisoara
Muresul Vintu de Jos
Gloria Lunca-Teuz Cernei
Performanta Ighiu
Industria Galda
National Sebis
CNS Cetate Deva
Pandurii Targu Jiu II
CSM Lugoj
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
Millenium Giarmata
ACS Poli Timisoara II
UTA Batrana Doamna II
Unirea 1924 Alba Iulia

SERIA a V-a

ACS Comunal Recolta Dorolt
Viitorul Ulmeni
AFC Hermannstadt
FC Bistrita
Avantul Reghin
Metalurgistul Cugir
Unirea Jucu
Sanatatea Cluj
ACS Comuna Recea
CS Iernut
CS Osorhei
Unirea Dej
FC Zalau
Gaz Metan Medias II
ASA Targu Mures II

Iată şi programul turului de campionat al ediţiei 2016-2017:

SERIA I | SERIA A II-A | SERIA A III-A | SERIA A IV-A | SERIA A V-A

Etichetat cu: , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 3

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492223
2FCSB442129
3CS U Craiova432213
4Astra Giurgiu372210
5FC Botosani35223
6FC Viitorul342113
7Dinamo Bucuresti33219
8CSM Poli Iasi2721-3
9ACS Poli Timisoara2521-12
10Concordia Chiajna24220
11FC Voluntari2221-8
12Gaz Metan Medias1522-23
13OSK Sf Gheorghe1521-24
14Juventus Bucuresti921-30