EXCLUSIV / Beudeanu: „Robert Dumitru a procedat regulamentar in proportie de 95%!”

robert-dumitru-poli-craiovaConducerea echipei CS U Craiova a decis sa nu se prezinte la flash-interviurile de dupa meciul de la Timisoara, pierdut cu 3-2. Oltenii au vrut sa protesteze impotriva arbitrajului lui Robert Dumitru.

Mai rar intr-un meci sa ai parte de atatea faze cu probleme, cel putin 6-7 faze s-au petrecut in fiecare careu. Robert Dumitru a procedat regulamentar in proportie de 95%!

Am o rezerva la faza in care s-ar fi jucat mingea cu mana, dar inclin sa-i dau dreptate si aici pentru ca era foarte aproape.

Ca sa va dati seama in ce situatie s-a aflat arbitrul, este aproximativ similar ca si cand un jucator ar avea de executat intr-un meci 7 penalty-uri si pe toate ar trebui sa le transforme. Cam asta a fost gradul de dificultate.„, a declarat Marius Beudeanu, la „Executii in direct”.

Dupa o prima repriza modesta, gazdele au reusit sa deschida scorul pe finalul acesteia dintr-un penalty transformat de Andrei Artean (45), dupa un fault comis de Stephane Acka asupra lui Cristian Barbut, la limita careului de 16 metri. Doua minute mai devreme, arbitrul Robert Dumitru nu a acordat nimic cand fundasul Alin Seroni a deviat in corner cu mana mingea trimisa de Rambe.

Craiovenii au reusit sa intoarca scorul in decurs de opt minute dupa pauza, egaland din penalty, prin bulgarul Hristo Zlatinski (61), in urma unei interventii a lui Seroni la Andrei Ivan, si prin reusita lui Nuno Rocha (68).

CSU Craiova s-a retras in aparare si Poli a primit un nou penalty, usor acordat, dupa un duel intre Apostol Popov si Marius Croitoru, Andrei Artean (82) reusind dubla. Gazdele au dat lovitura pe final, prin Cristian Barbut (90), pe contraatac.