Mihajlovic, dupa penalty-ul aparat de Donnarumma in finalul meciului Milan-Torino: ”Regret ca l-am debutat”

donnarumma-penaltyIn prima etapa a noului sezon din Serie A, noua echipa a lui Sinisa Mihajlovic, Torino, s-a deplasat pe terenul celei pe care a antrenat-o in sezonul trecut, Milan. Meciul de pe San Siro a fost castigat cu 3-2 de catre ”rossoneri”, asta desi, in prelungiri, au fost foarte aproape sa piarda avantajul de doua goluri pe care l-au avut inca din minutul 62, cand Carlos Bacca a reusit hat-trick-ul, transformand un penalty obtinut de Giacomo Bonaventura.

Intr-un final de meci in care Milan parea ca a obtinut deja victoria, Daniele Baselli a redus din diferenta, in minutul 90+1, iar, la ultima faza, Gabriel Paletta a facut un penalty si a fost eliminat, dupa ce a vazut al doilea galben. Milanul a fost salvat insa de Gianluigi Donnarumma, care a parat sutul lui Andrea Belotti, cel care marcase si primul gol pentru Toro, imediat dupa pauza, cand egalase la 1.

Interesant este ca echipa lui Mihajlovic a ratat un punct chiar din cauza omului pe care sarbul l-a debutat, la 16 ani, in sezonul trecut, in poarta Milanului. La final, antrenorul lui Torino a recunoscut ca, daca stia ca se va ajunge in situatia asta, nu i-ar mai fi dat nicio sansa lui Donnarumma, anul trecut:

Daca stiam ca va apara un penalty impotriva mea, nu l-as fi debutat. Am ras in acel moment pentru ca am simtit ca Gallo (n.r. – porecla lui Belotti) va rata. Din pacate, aproape de fiecare data am dreptate. Data viitoare, cand vom mai avea un penalty, nu va mai executa el.

Nu vreau acum sa caut scuze, toate echipele au parte de jucatori accidentati, e ceva normal, dar am fi aratat altfel daca erau toti disponibili. Am facut insa si cateva greseli individuale si asta ne-a costat”, a spus Mihajlovic pentru Sky Sport Italia.

Celalalt erou al Milanului din meciul de duminica, atacantul Carlos Bacca, marcatorul celor trei goluri ale echipei sale, a spus din nou ca nu si-a dorit in niciun moment sa plece de pe San Siro in aceasta vara, desi a avut cateva oferte, iar clubul si-ar fi dorit sa-l vanda pentru a reinvesti in transferuri suma pe care urmau sa o primeasca:

Cand am primit oferta, m-am consultat cu familia si am decis sa raman. Am vrut sa raman, pentru ca am promis ca voi readuce Milanul in Europa.

Fiul meu si-a dorit mingea, asa ca i-am promis ca voi marca un hat-trick pentru a o putea lua acasa. Penalty-ul l-am batut pentru el”, a spus si Bacca.

Prima etapa a fost una favorabila Milanului si pentru ca rivala din oras, Inter, a pierdut la Verona, 0-2 cu Chievo, dupa doua goluri marcate de un fost jucator al Rossonerilor, Valter Birsa.

Etichetat cu: , , , , , , , , , , , ,