Franta a pierdut ambele finale olimpice de handbal. Dupa infrangerea fetelor in fata Rusiei, si baietii au fost invinsi de Danemarca

hansen-karabaticDanemarca a devenit in premiera campioana olimpic la handbal masculin, dupa ce a invins pe Franta, in finala, cu 28-26 (16-14), luandu-si, astfel, revansa pentru infrangerile in fata francezilor din ultimele acte ale Campionatului Mondial din 2011 si Campionatului European din 2014. Cel mai bun marcator al finalei, cu opt goluri, dar si cel mai bun jucator al turneului a fost Mikkel Hansen, jucator al echipei de handbal a clubului PSG.

Infrangerea francezilor din finala a venit la o zi dupa ce si echipa feminina din Hexagon a ratat aurul olimpic. Franta a cedat cu 22-19 (10-7), in fata Rusiei.

Medaliile de bronz au fost castigate de catre Germania, in turneul masculin, dupa 31-25 (17-13) cu Polonia, si Norvegiei, in turneul feminin, dupa 36-26 (19-13) cu Olanda.

Desi echipa feminina a Romaniei a fost eliminata inca din faza grupelor, Cristina Neagu a incheiat pe locul al treilea in clasamentul celor mai bune marcatoare, cu 44 de goluri, dupa Nora Mork (62) si Alexandra Lacrabere (46), iar Paula Ungureanu, a cincea intr-un top al portarilor, cu un procentaj de 36%, fiind intrecuta doar de frantuzoaicele Laura Glauser (41%) si Amandine Leynaud (38%), norvegianca Kari Aalvi Grimsob (40%) si spanioloaica Silvia Navarro (38%).