EXCLUSIV / Catrinel Rat: „Ne-am luat de «central», dupa meciul cu Brasovul, dar decizia a fost cea corecta si ne retragem acuzatiile!”

satu-mare-brasovAttila Karda, managerul sportiv al echipei Olimpia Satu Mare, s-a aratat nemulttmit de unele decizii ale arbitrilor, la meciul cu FC Brasov, 1-1. Intr-un final, satmarenii au recunoscut ca ei au gresit pe teren, iar decizia arbitrului a fost corecta.

Managerul sportiv al nostru s-a luat un pic de brigada de arbitri, dar asa e la cald, imediat dupa meci. Pana la urma, am considerat ca greseala a fost a noastra, iar arbitrul a luat decizia cea mai buna.

Baremurile de arbitraj sunt 7.200 de lei, iar rest cheltuielilor ne duc la peste 10.000 de lei pentru organizarea unui meci de acasa. E clar ca ne trebuie sponsor si in acest sens suntem in discutii avansate.

Am luat deja bani cu imprumut pentru a putea achita cheltuielile la meciul cu Brasovul.„, a declarat preseintele Olimpiei, Catrinel Rat, la Sport Total FM, in cadrul emisunii „Trafic sport”.

Dupa etapa a doua am trecut peste, am luat penalty in minutul 88, am spus ca se intampla. Acum la fel. Orice contact era in favoare oaspetilor. Suntem o echipa mica, muncim saptamana de saptamana, forta grupului este ceea ce ne duce in fata si vreau sa fim respectati. Vreau sa se termine cu golaniile. S-a intamplat si astazi la pauza. Am vrut sa intru sa incurajez baietii, iar tot staff-ul Brasovului tipa la arbitri, ii calareau, cereau penalty. Pai Ciul era cu arcada sparta, iar adversarul nu a primit nici cartonas galben. La fel am patit si la Mioveni, penalty, penalty la fiecare faza. I-am dominat cap coada, am demonstrat ca muncim si ca suntem pe un drum bun. Nu vreau sa acuz arbitrajul, dar vreau sa atrag atentia, trebuie sa fim respectati. Chiar daca obiectivul nostru nu este maret, asta nu inseamna ca trebuie sa fim calcati in picioare. Nu se poate asa ceva„, a fost declaratia lui Karda, dupa meciul cu FC Brasov.