Programul sportivilor romani in a 12-a zi la Jocurile Olimpice de la Rio. Vuc, eliminata dupa primul meci la lupte libere. Pierdevara si Bobocea nu s-au calificat in semifinale la 800 m

rio-2016-12UPDATE (atletism) / Claudia Bobocea s-a clasat pe locul sase (din noua participante) in a doua serie de la 800 m, cu timpul de 2:03.75, si nici ea nu s-a calificati n semifinale. Seria a fost castigata de vicecampioana olimpica de la Londra, Caster Semenya, din Africa de Sud, cu 1:59.31. Per total, Pierdevara s-a clasat pe 50, iar Bobocea, pe 51.

UPDATE (atletism) / Florina Pierdevara a incheiat pe locul sapte (penultimul) in prima serie de la 800 m si nu s-a calificat in semifinale. Aceasta a terminat cursa cu timpul de 2:03.32, in timp ce castigatoarea seriei, britanica Lynsey Sharp, a oprit cronometrul la 2:00.83.

UPDATE (lupte) / Emilia Alina Vuc a fost eliminata in optimile de finala (primul tur), de catre indianca Vinesh Vinesh, cu 11-0, prin mare superioritate, la categoria 48 kg, lupte libere.

Astazi ii vom urmari pe sportivii care concureaza la lupte libere si atletism. Emiliana Alina Vuc va evolua in proba de 48 kg la lupte, in timp ce atletele Claudia Bobocea si Florina Pierdevara vor alerga in cursa de 800 metri.

Programul romanilor aflati azi in competitie:

• Lupte libere: Emilia Alina Vuc – 48kg – calificari si recalificari – ora 16:00 (finala, daca se califica, la ora 22:00)
  • Atletism: Florina Pierdevara – 800 m – serii – ora 16:55
  • Atletism: Claudia Bobocea – 800m – serii – ora 17:02