UPDATE / Simona Halep, in optimi la Cincinnati, dupa victoria cu Beck. Irina Begu a pierdut in fata lui Larsson

halep-beckUPDATE / Irina Begu a pierdut, in primul tur, la ”Cincy”, in fata suedeze Johanna Larsson, cu 6-3 4-6 6-3, dupa o ora si 50 de minute.

UPDATE / Simona Halep a castigat clar meciul cu Annika Beck, 6-3 6-1, dupa 55 de minute si s-a calificat in sferturile de finale ale Western & Southern Open. Acolo, aceasta o va intalni pe invingatoarea meciului Elina Svitolina – Daria Gavrilova.

Simona Halep, locul 4 WTA, o va infrunta pe germanca Annika Beck, locul 44 WTA, jucatoare venita din calificari, astazi, in runda a doua a turneului de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari. Partida este programata sa inceapa la ora 18:00 si va fi transmisa in direct de Dolce Sport 2.

Halep, finalista anul trecut si cap de serie numarul trei anul acesta (devenita a doua favorita dupa retragerea Serenei Williams), si Beck (44 WTA) s-au mai intalnit de patru ori pana acum, scorul fiind de 3-1 pentru romanca. Singurul esec al Simonei s-a inregistrat in 2014 la s-Hertogenbosch, cand a fost nevoita sa abandoneze in optimile de finala.

Tot astazi, la Cincinnati va juca si Irina-Camelia Begu (locul 23 WTA), care o va intalni pe suedeza Johanna Larsson (locul 67 WTA). Scorul intalnirilor de pana acum este egal, 1-1. Romanca s-a impus in 2015, la Seul, pe hard (6-4, 7-5), iar nordica s-a revansat la editia de anul acesta a Australian Open: 6-3, 6-2, tot pe hard. Partida este programata sa inceapa in jurul orei 19:30.