Programul romanilor in ziua a 11-a de la JO. UPDATE / Alexuc Ciurariu a pierdut meciul pentru bronz! Muntean, in afara medaliilor la paralele

rio-2016-11UPDATE (atletism) / Alina Rotaru a incheiat a 11-a in grupa A de calificare la saritura in lungime, cu un rezultat de 6,40 m, pe care i-a sarit la prima incercare. Cea de-a doua a fost depasita, iar la a treia a sarit 6,38 m. Per total, ea a avut al 18-lea rezutlat si nu s-a calificat in finala de 12.

UPDATE (lupte) / Alin Alexuc Ciurariu a fost invins de catre turcul Cenk Ildem, cu 4-0, in meciul pentru bronz la categoria 98 kg, lupte greco-romane.

UPDATE (lupte) / Alin Alexuc Ciurariu l-a invins pe italianul Daigoro Timoncini in recalificari, cu 3-0, si va lupta pentru medalia de bronz, la categoria 98 kg, lupte greco-romane.

UPDATE (gimnastica) / Romania nu obtine nicio medalie la gimnastica artistica la aceasta editie a Jocurilor. Andrei Muntean, ultimul sportiv care mai trebuia sa evolueze, a terminat pe locul sase in finala de la paralele, dupa ce a obtinut un punctaj de 15.600. Aurul a fost obtinut de ucraineanul Oleg Verniaiev, cu 16.041.

UPDATE (lupte) / Alin Alexuc Ciurariu a pierdut in sferturile de finala ale categoriei 98 kg, lupte greco-romane, in fata lui Artur Aleksanyan. Armeanul a castigat cu 8-0, ceea ce inseamna victorie prin superioritate mare.

UPDATE (lupte) / Alin Alexuc Ciurariu l-a invins pe egipteanul Hamdy Moustafa Elsain Abdelwahab, cu 3-2, in primul tur al categoriei 98 kg, lupte greco-romane si s-a calificat in sferturile de finala.

UPDATE (lupte) / Ion Iulian Panait a fost invins de rusul Islam-Beka Albiev, cu 4-2, in calificari, la categoria 66 kg, lupte greco-romane.

Pe masura ce Jocurile Olimpice se apropie de finala, sanse ca Romania sa mai obtina o medalie, pe langa cele patru castigate pana acum, sunt destul de mici. In ultima saptamana, in concurs vor intra putin sportivi din delegatia noastra, iar sansele lor de a ajunge pe podium nu sunt deloc mari.

Astazi, ziua a 11-a pentru romani va incepe cu meciurile luptatorilor Ion Iulian Panait si Alin Alexuc Ciurariu. Spre seara, Andrei Muntean va evolua in finala de la paralele, iar, spre dimineata, Alina Rotaru va sari in calificari la ”lungime”.

16:00 / Lupte greco-romane: Ion Iulian Panait – Islam-Beka Albiev (Rusia), 66 kg, calificari (meci 94), Carioca Arena 2
urmat de / Lupte greco-romane: Alin Alexuc Ciurariu – Hamdy Moustafa Elsaid Abdelwahab (Egipt), categoria 98 kg, optimi de finala (meci 124), Carioca Arena 2
20:00 / Gimnastica artistica: Andrei Muntean, paralele, finala, Rio Olympic Arena
03:05 / Atletism: Alina Rotaru, saritura in lungime, calificari, Grupa A, Olympic Stadium