Dupa inceputul slab, Spania a invins pe Lituania si Argentina si s-a calificat in sferturi, la Rio!

spania-argentinaFaza grupelor din turneul olimpic de baschet masculin s-a incheiat luni, la Rio, cu toate marile favorite calificandu-se in sferturi. Printre acestea se numara si Spania, care, dupa ce a inceput dezamagitor, pierzand cu Croatia si Brazlia si castigand greu cu Nigeria, a reusit sa se califice, in urma unor victorii clare cu favoritele Lituania si Argentina.

Profitand de faptul ca balticii aveau calificarea asigurata, ibericii au castigat la o diferenta incredibila, 50 de puncte, 109-59 (26-11, 22-18, 36-16, 25-14), dupa un meci foarte bun al starului Pau Gasol, care a inscris 23 de puncte. Cel mai interesant meci din penultima etapa a fost insa duelul natiunilor sud-americane, Argentina – Brazilia. Echipa lui Ginobili a reusit o victorie dramatica, 111-107 (28-19, 16-33, 23-20, 18-13, OT1: 10-10, OT2: 16-12), dupa doua reprize de prelungiri. Omul meciului a fost Andres Nocioni, cel care a reusit 37 de puncte si 11 recuperari, dar a fost si omul care e egalat la 85, atunci cand mai erau 3 secunde din ultimul sfert.

In ultima runda, Spania a avut din nou avantajul de a prinde o alta echipa deja calificata, Argentina, si a castigat cu 92-73 (25-15, 23-20, 23-22, 21-16). Rudy Fernandez, cu 23 de puncte si 7 recuperari, toate defensive, si Pau Gasol, cu 19 puncte si 13 recuperari, au fost cei mai buni oameni.

Desi a pierdut surprinzator cu un meci inainte, in fata Nigeriei, 76-90 (28-21, 11-22, 17-27, 20-20), Croatia a castigat grupa, dupa 90-81 (13-21, 34-20, 28-14, 15-26) in fata Lituaniei. Toate cele patru sfert-finaliste au incheiat la egalitate de puncte – 8.

Victoria in fata Nigeriei, cu 86-69 (15-16, 27-15, 17-21, 27-17) nu i-a adus Braziliei decat penultimul loc in grupa.

Grupa B: 1. Croatia, 2. Spania, 3. Lituania, 4. Argentina, 5. Brazilia, 6. Nigeria.

In Grupa A, calculele au fost mai usor de facut. Desi nu a impresionat, SUA a castigat toate meciurile, inclusiv pe cel din ultima etapa, cu Franta, 100-97 (30-24, 25-22, 26-23, 19-28), Australia s-a clasat pe doi, dupa ce a pierdut doar cu americanii, francezii au luat locul al treilea, dupa ce au cedat in fata echipelor de deasupra ei, in timp ce Serbia s-a calificat de pe locul patru, dupa ce a castigat doar in fata echipelor eliminate, Venezuela si China.

Sferturile de finala ne vor aduce un duel intre natiunile desprinse din fosta Iugoslavie, Croatia si Serbia. Principalele intalniri vor fi insa cele de pe jumatate superioara a tabloului. Iata care sunt meciurile din sferturi:

Statele Unite – Argentina
Franta – Spania
Australia – Lituania
Croatia – Serbia.

Toate cele patru meciuri se vor juca miercuri. Semifinalele vor avea loc vineri, in timp ce meciurile pentru medalii, duminica.

Etichetat cu: , , , , , , , ,