Programul sportivilor romani in a 9-a zi la JO de la Rio. Handbalistele noastre au pierdut duelul cu Norvegia si au fost eliminate din turneu, dupa ce si Spania a invins pe Angola

handbal-rom

UPDATE / Spania a invins pe Angola cu 26-22 si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului olimpic feminin de handbal. In urma acestui rezultat, Romania a fost eliminata, ea incheind pe locul cinci in Grupa A.

UPDATE / Halterofila Andreea Aanei a incheiat pe locul 8, la categoria +75 kg, dupa ce a ridicat in tota 265 kg (120 smuls, 145 aruncat). Aurul a fost castigat de chinezoaica Meng Suping, cu un total de 307 kg (130+177).

UPDATE / Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut la un gol cu campioana mondiala si olimpica, Norvegia, scor 27-28, dar sperantele noastre pentru un loc in „sferturi” nu s-au risipit definitiv: Angola, deja calificata, sa bata Spania!

Astfel, daca Spania invinge, trece pe locul 3 si se califica. Angola termina pe locul 4 deoarece ne-a invins in meciul direct. Daca cele doua termina la egalitate, Spania trece pe locul 3, la egalitate cu Angola, dar cu golaveraj mai bun. Daca Angola bate, Romania se califica de pe locul 4 pentru ca a invins Spania in meciul direct si va juca impotriva Rusiei in sferturi.

UPDATE / Atleta Paula Todoran s-a clasat, duminica, pe locul 101, in timp ce Daniela Carlan a abandonat inainte de jumatatea cursei, in proba de maraton, la Jocurile Olimpice de la Rio.

Sportivii romani revin in concurs dupa o zi in care Romania s-a ales cu o medalie de bronz la canotaj.

Ziua a 9-a a Jocurilor va aduce toate clarificarile in privinta turneului de handbal feminin, faza grupelor. Romania isi va incheia parcursul in Grupa A cu un meci de gala, impotriva Norvegiei. Poate cea mai importanta partida pentru tricolore, care nu si-au asigurat inca locul in sferturile de finala.

Fetele noastre au nevoie de un egal pentru a fi sigure de prezenta intre cele mai bune 8 natiuni. Norvegia are la randul ei nevoie cel putin de un egal pentru a-si asigura locul 2 in grupa, dar e sigura de prezenta in „sferturi”.

PROGRAM:

Atletism – Elena Daniela Cirlan (maraton) – 15:30 (Sambodromo & Olympic Stadium)
Atletism – Paula Todoran (maraton) – 15:30 (Sambodromo & Olympic Stadium)
Handbal – Romania – Norvegia (echipe feminin) – 22:40 – faza grupelor (Future Arena, Barra de Tijuca)
Haltere – Andreea Aanei (cat. +75 kg) – 01:00 – finala (Rio Centro – Pavilion 2, Barra de Tijuca)
Atletism – Bianca Razor (400 metri) – 02:35 – semifinala (Olympic Stadium)