REZULTATELE romanilor din ziua a opta de la JO. Echipajul 8+1 a luat BRONZUL – a patra medalie a Romaniei! Mihai Nistor a pierdut la supergrea, la puncte, desi adversarul a fost numarat de 2 ori

rio-2016-canotaj-8+1

UPDATE (box) / Mihai Nistor a pierdut in primul meci de la categoria super grea (+91 kg), in fata lui Hussein Iashaish. Desi iordanianul a fost numarat de doua ori, doi dintre cei trei arbitri au dat o decizie favorabila iordanianului, atribuindu-i acestuia victoria cu 10-9 in primele doua reprize. Doar unul dintre arbitri a considerat ca Nistor a castigat lupta (29-28).

UPDATE (atletism) / Bianca Razor a incheiat pe locul sase (penultima) in seria sa de la 400 m si nu s-a calificat in semifinale. La general, Razor s-a clasat pe 33, desi a realizat un Season Best. In semifinale s-au calificat 24 de atlete.

UPDATE (canotaj) / Echipajul Romaniei de 8+1 format din Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, MAdalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghain si Daniela Druncea a luat BRONZUL! Acestea au incheiat pe locul trei in urma echipajelor din Statele Unite si Marea Britanie, dar in fata Noii Zeelande, Canada, Olanda si Australia. Romania, ajunsa in finala din recalificari, a incheiat cu timpul de 6:04.10, cu peste o secunda in fata Noii Zeelande (6:05.48). SUA a castigat clar, cu 6:01.49, in timp ce Marea Britanie a luat fata Romaniei cu doar 12 sutimi.

UPDATE (atletism) / In calificarile de la triplusalt feminin, Elena Panturoiu a incheiat pe locul opt in Grupa A, cu 14.00 m, iar Cristina Bujin a sarit 13.38 m in Grupa B. Niciuna dintre ele nu a prins finala. Panturoiu a avut al 16-lea rezultat per total, in timp ce Bujin, al 30-lea.

UPDATE (atletism) / Ancuta Bobocel a ratat finala la 3000 m obstacole, dupa ce a terminat a 13-a in a treia serie, cu 9:46.28. Per total, romanca a avut al 38-lea timp. In finala merg 15 atlete.

In a doua zi de sambata de la Rio 2016, singurele sanse teoretice pentru obtinerea unei medalii sunt la canotaj, acolo unde echipajul 8+1 va vasli in finala A. In concurs vor intra astazi si pugilistul Mihai Nistor, care va boxa in optimile de finala, dar si atletele Cristina Bujin, Elena Andreea Panturoiu (triplusalt), Ancuta Bobocel (3000 m obstacole) si Bianca Razor (400 m).

15:40 / Atletism: Cristina Bujin, Elena Andreea Panturoiu, triplusalt feminin, calificari

16:37 / Atletism: Ancuta Bobocel, 3000 m obstacole feminin, calificari

17:06 / Canotaj: 8+1 – Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Adelina Bogus, Ioana Strungaru, Laura Oprea, Iuliana Popa, Mihaela Petrila, Madalina Beres, Daniela Druncea, finala

17:28 / Atletism: Bianca Razor, 400 m feminin, serii

19:15 / Box: Mihai Nistor, categoria supergrea +91 kg, optimi de finala