Brazilia – Suedia si Canada – Germania, semifinalele turneului olimpic feminin de fotbal

suedia-suaVineri, in Brazilia, s-au jucat meciurile din sferturile de finala ale turneului olimpic feminin de fotbal. In urma acestora, Suedia, Germania, Canada si Brazilia au reusit sa se califice in semifinale.

Mai intai, la Brasilia, pe Estadio Nacional Mane Garrincha, Statele Unite, castigatoarea Grupei G (dupa 2-0 cu Noua Zeelanda, 1-0 cu Franta si 2-2 cu Columbia), a intalnit pe Suedia, a treia clasata in Grupa E (1-0 cu Africa de Sud, 1-5 cu Brazilia, 0-0 cu China). Dupa 90, dar si dupa 120 de minute, scorul a fost 1-1, in urma golurilor lui Stina Blackstenius (minutul 61) si Alex Morgan (77) si s-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde nordicele s-au impus cu 4-3, dupa ce Morgan si Press au ratat de la americance.

Apoi, la Salvador, Germania a doua clasata in Grupa F (6-1 cu Zimbabwe, 2-2 cu Australia si 1-2 cu Canada), a trecut cu 1-0, datorita golului lui Melanie Behringer (76), de catre China, echipa care incheiase pe locul al doilea in Grupa E (0-3 cu Brazilia, 2-0 cu Africa de Sud, 0-0 cu Suedia).

In al treilea sfert de finala, Canada, castigatoarea Grupei B (2-0 cu Australia, 3-1 cu Zimbabwe si 2-1 cu Germania), a invins-o pe Franta, a doua echipa din Grupa G (4-0 cu Columbia, 0-1 cu Statele Unite, 3-0 cu Noua Zeelanda), cu 1-0, dupa un gol inscris de Sophie Schmidt (56), la Sao Paolo.

La Belo Horizonte, in ultimul sfert de finala, tara gazda, Brazilia, castigatoarea Grupei A (3-0 cu China, 5-1 cu Suedia, 0-0 cu Africa de Sud), si Australia, a treia echipa din Grupa F (0-2 cu Canada, 2-2 cu Germania, 6-1 cu Zimbabwe), nu au marcat niciun gol in 120 de minute, iar invingatoarea s-a decis la loviturile de deparatajare. Acolo, desi celebra Marta a ratat, echipa sud-americana s-a impus cu 7-6, intrucat, de la australience, au rata Gorry si Kennedy.

Semifinalele se vor desfaura marti, pe 16 august, dupa urmatorul program: Brazilia – Suedia, ora 19:00, Maracana, Rio de Jaineiro; Canada – Germania, ora 22:00, Mineirao, Belo Horizonte.