Programul romanilor in a saptea zi la JO de la Rio. Gabriel Sincraian a luat BRONZ la haltere! Mergea si Tecau raman cu ARGINTUL. Handbalistele au invins Spania!

mergea-tecau-Rio-steag

UPDATE (tenis) / Dupa infrangerea de la dublu masculin, Horia Tecau a pierdut si la mixt, alaturi de Irina Begu, in sferturile de finala, in fata cehilor Lucie Hradecka si Radek Stepanek, cu 6-4 7-5.

UPDATE (tenis) / Florin Mergea si Horia Tecau raman cu argintul in proba de dublu masculin. Marc Lopez si Rafael Nadal au luat aurul, dupa ce au castigat finala cu 6-2 3-6 6-4.

UPDATE (atletism) / Florina Pierdevara a stabilit un Season Best in calificarile de la 1500 m, insa s-a clasat a 12-a in seria sa si nu a acces in semifinale.

UPDATE (haltere) / Gabriel Sincraian aduce a doua medalie a Romaniei la Rio! La categoria 85 kg, romanul a incheiat pe locul al treilea cu un total de 390 kg (173 smuls, 217 aruncat) si a luat bronzul! Aurul a fost castigat de iranianul Kianoush Rostami, care a stabilit un nou record mondial – 396 kg.

UPDATE (tenis) / Florin Mergea si Horia Tecau castiga setul al doilea, cu 6-3, si trimit finala cu Marc Lopez si Rafael Nadal in decisiv!

UPDATE (tenis) / Marc Lopez si Rafa Nadal castiga primul set in fata lui Florin Mergea si Horia Tecau, cu 6-2.

UPDATE (tenis) / Incepe finala de dublu masculin: Florin Mergea / Horia Tecau – Marc Lopez / Rafa Nadal.

UPDATE (tenis) / Rafael Nadal s-a calificat in semifinale la simplum dupa un meci solicitant cu brazilianul Thomaz Bellucci. Spaniolul s-a impus cu 2-6 6-4 6-2 dupa doua ore. Pe terenul central de la Rio urmeaza cea de-a doua semifinala de simplu feminin, Madison Keys – Angelique Kerber (pe invingatoare o asteapta in finala Monica Puig, cea care a invins-o mai devreme pe Petra Kvitova cu 6-4 1-6 6-3), iar apoi finala de dublu: Florin Mergea / Horia Tecau – Marc Lopez / Rafael Nadal.

UPDATE (handbal) / Romania a invins pe Spania cu 24-21 si are sanse in continuare sa se califice in sferturile de finala. Pentru asta, trebuie sa nu piarda cu Norvegia in ultimul meci sau sa spere ca Spania va pierde cu Angola.

UPDATE (handbal) / Romania o conduce pe Spania cu 13-11, la pauza.

UPDATE (handbal) / A inceput meciul Romaniei cu Spania, din a treia etapa a fazei grupelor din turneul olimpic feminin.

UPDATE (tenis de masa) / Romania a fost eliminata in turul 1 (optimi de finala) in proba feminina pe echipe, de catre Coreea de Sud, cu 3-2. In primul meci, Jeon Jihee a invins-o pe Eliza Samara cu 3-0 (11-6, 11-7, 11-7), apoi, Daniel Monteiro Dodean a egalat situatia, dupa 3-0 (11-6, 11-9, 11-9) cu Suh Hyowon. Meciul de dublu a fost castigat de asiatice, dupa ce Yang Haeun si Jeon Jihee le-au invins cu 3-1 (12-10, 9-11, 13-11, 11-8) pe Bernadette Szocs si Monteiro Dodean. In ultimele doua meciuri de simplu, Samara a trecut de Yang cu 3-1 (11-8, 7-11, 12-10, 11-9), dupa care Szocs a cedat in fata lui Suh, cu 3-2 (11-13, 14-12, 12-10, 9-11, 11-7).

UPDATE (judo) / Daniel Natea a fost invins in optimele de finala, la categoria +100 kg, de catre Abdullo Tangriev. Uzbekul s-a impus dupa ce a reusit un Waza-Ari, iar apoi, pe final, un ippon. Romania se intoarce de la Rio fara nicio medalie la judo.

UPDATE (judo) / Daniel Natea s-a calificat in optimile de finala la categoria +100 kg, dupa ce l-a invins prin ippon pe thailandezul Kunathip Yea-On.

UPDATE / Laura Oprea si Madalina Beres au terminat pe locul 3 in finala B a probei de dublu rame, astfel ca au incheiat pe pozitia a 9-a la general.

UPDATE / Echipajul romanesc format din Ionela Livia Lehaci si Gianina Beleaga s-a clasat, vineri, pe locul doi in finala B a probei de dublu vasle categorie usoara, astfel ca au incheiat pe pozitia a 8-a la general.

Sportivii romani vor evolua vineri, in ziua a saptea zi a Jocurilor Olimpice de la Rio in probele de canotaj, tenis de masa, tenis de camp, inot, handbal, haltere si atletism.

PROGRAMUL

Canotaj / Ionela Lehaci, Geanina Beleaga (2x c.u.) 15:10 — finala B (Lagoa Stadium, Copacabana)

Canotaj / Madalina Beres, Laura Oprea (2-) 15:30 — finala B (Lagoa Stadium, Copacabana)

Tenis de masa / Dodean, Samara, Szocs (echipe) 16:00 — tur 1 (Rio Centro, Pavilion 3)

Tenis / Horia Tecau si Florin Mergea (dublu) 18:00 — finala (Olympic Tennis Center, Barra)

Inot / Norbert Trandafir (50 m liber) 19:00 — finala (Olympic Aquatics Stadium, Barra)

Tenis / Irina Begu, Horia Tecau (dublu mixt) 20:00 — sferturi (Olympic Tennis Center, Barra)

Handbal / Romania — Spania (echipe feminin) 20:40 — grupă (Future Arena, Barra de Tijuca)

Haltere / Gabriel Sincraian (cat. 85 kg) 01:00 — finala (Rio Centro — Pavilion 2, Barra)

Atletism / Florina Pierdevara, la 1.500 m 02:40 – calificari.

Etichetat cu: , , , , , , , ,