FINAL / FC Botosani – Steaua 0-2. Florin Tanase a marcat la debut

botosani-steaua

Steaua s-a impus la Botosani cu 2-0, in primul meci din etapa a patra din Liga 1. ”Ros-albastrii” raman astfel cu punctaj maxim in prima divizie, cu patru zile inaintea partidei tur cu Manchester City din play-off-ul Ligii Campionilor.

Dupa o prima repriza slaba, Reghecampf a facut toate cele trei schimbari la pauza si i-a bagat pe teren pe Nicusor Stanciu, Jugurtha Hamroun si Adi Popa. Intrarea lor s-a vazut imediat, pentru ca algerianul a deschis scorul la cinci minute dupa reluare. Pe final, Stanciu a fost protagonistul unei actiuni la finalul careia Florin Tanase a inscris primul gol in tricoul Stelei.

FCSB trece, dupa acest succes, pe primul loc pentru moment, cu noua puncte din trei meciuri (cel din prima etapa, cu Poli Iasi, a fost amanat). De partea cealalta, FC Botosani, aflata intr-o situatie similara – tot trei meciuri disputate pentru ca cel de la Timisoara, din prima runda a fost reprogramat – ramane cu trei puncte.

FC Botosani: Iliev – Plamada, Miron, Ichim – Dimitrov, I. Fulop, Vasvari, Musat – Roman, Matulevicius, Astafel.
Antrenor: Leo Grozavu.

Steaua: Nita – Enache, Tamas, Tosca, D. Popescu – Aganovic, Achim, Bourceanu, O. Popescu – Tudorie, Tanase.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.