Brazilia a reusit sa bata pe Danemarca si va juca in sferturile de finala cu Columbia, la Rio. Argentina a fost eliminata!

brazilia-olimpicaDupa primele doua meciuri din grupa in care nu a reusit sa obtina victoria, Brazilia s-a dezlantuit in fata Danemarcei. Chiar daca n-a marcat, Neymar a fost omul meciului. S-a terminat 4-0 pentru Brazilia, primul succes la fotbal masculin in actuala editie a Jocurilor Olimpice, dupa reusitele lui Gabriel (2), Gabriel Jesus si Luan. Columbia va fi adversarul Braziliei din sferturile de finala.

Fara indoiala, surpriza neplacuta a reprezentat-o eliminarea Argentinei. „Pumele” au debutat cu o infrangere in fata Portugaliei, apoi au obtinut victoria in fata Algeriei, dar au remizat cu Honduras, rezultat care a calificat natioanala din America Centrala gratie golaverajului mai bun.