EXCLUSIV / Vasile Stanga: ”Eu zic ca medalia aceea de bronz a fost o perfroamnta exceptionala si, probabil, acum se vede adevarata valoare a echipei noastre”

brazilia-romaniaDupa infrangerea cu 26-23 in fata Braziliei, Vasile Stanga se gandeste ca Romania joaca la adevarata valoare in turneul olimpic de la Rio, iar performanta de anul trecut, de la Campionatul Mondial, cand a obtinut medalia de bronz, a fost una exceptionala, iar jucatoarele lui Tomas Ryde s-au autodepasit.

Cred ca nimeni nu poate sa explice diferenta asta de valoarea aparuta de cateva luni. Cand ai prea multa libertate, cateodata nu e bine in sportul colectiv. Cand intri intr-o vrie de tipul asta, e greu sa-ti revii. Eu nu mai inteleg nimic, au inceput la fel si la Mondial, cu trei infrangeri, toata lumea le critica, dar si-au revenit si au obtinut medalie de bronz. Acum nu stiu daca isi mai pot reveni. Se vede totusi diferenta de abordare, de forma sportiva si mi-e frica sa nu mai putem castiga cu nimeni. Muntenegru e la fel ca noi acum. Mai e si Angola care se poate califica mai departe.

Poate fi un mic aspect si fusul orar, dar Pierzi asa, la o diferenta mica, dar Brazilia te-a desfiintat. Si ati vazut ce curaj au avut arbitrele astea doua, au eliminat-o pe Amorim. Credeti ca Angola a venit mai repede cu cateva zile? E o explicatie, dar nu cred ca e principala.

Cred ca si Ryde e depasit de situatie si nu mai stie ce sa faca. Bataia e bataie si au luat bataie rau de tot. Cred ca l-a bulversat si pe el. Nu e tot timpul suficient sa aduci liniste la echipa. Uneori trebui sa mai dai si cu biciul, trebuie sa fii si aspru, trebuie sa le si antrenezi. Iar pe fete trebuie sa le antrenezi. Au fost faze de sase cu cinci si nu s-a vazut nicio schema tactica. Au fost actiuni in care fetele pareau neantrenate. Se dau golurile intamplator.

Eu zic ca medalia aceea de bronz a fost o perfroamnta exceptionala si, probabil, acum se vede adevarata valoare a echipei noastre. Stam in Cristina Neagu. Daca nu merge Cristina Neagu, echipa Romaniei este zero. Noroc ca ne mai scoate poarta din cand in cand. Se vede lipsa de forma sportiva a lui Buceschi, care e zero. Bradeanu la fel. Nu mai vorbesc de exetreme, inter dreapta la fel.

S-a vazut neputinta, asta e cuvantul. La un moment dat, nu stiai ce sa mai faci. Se uitau unele la altele, incercau sa se incurajeze. La final, nici sloganul acela nu l-au mai zis. Cand o echipa e in forma, se vede cu ochiul. Ati vazut ce montate erau braziliencele.

Cred ca si pe echipa asta s-a pus prea multa presiune pentru a castiga o medalie. Poate si-au dorit prea mult fetele astea o medalie si au dat exact in partea cealalta.

Se vede ca sportul romanesc este in cadere libera. In Ungaria, 7-8 sporturi sunt prioritate nationala si au medalii peste medalii. Noi, romanii nu reusim sa scoatem nici macar legea sportului. Eu am tras demult semnalul de alarma, ca in Brazilia va fi cea mai slaba Olimpiada pentru noi. Eu ma intreb daca avem vreo sansa sa luam vreo medalie de bronz”, a declarat Vasile Stanga la Sport Total FM.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Handbal

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB211113
2CFR Cluj20115
3Gaz Metan Medias2011-1
4FC Viitorul19111
5Astra Giurgiu17116
6U Craiova 194816118
7Sepsi Sfantu Gheorghe16114
8Dunarea Calarasi1411-1
9Poli Iasi1411-5
10Concordia Chiajna1411-5
11FC Botosani12110
12Dinamo Bucuresti1111-7
13AFC Hermannstadt811-5
14FC Voluntari511-13