PROGRAMUL si REZULTATELE sportivilor romani de luni, a treia zi, la Jocurile Olimpice de la Rio. Corina Caprioriu a ratat sansa de a aduce Romaniei prima medalie. Glinta, pe 8 in finala de la 100 spate

rio-2016-logo

UPDATE (inot) / Robert Glinta s-a clasat ultimul in finala de la 100 m spate, acolo unde americanul Ryan Murphy a luat aurul cu un nou record olimpic.

UPDATE (tenis de masa) / Adrian Crisan a pierdut, in optimile de finala, in fata lui Zhang Jike, cu 4-0 (11-8, 11-9, 14-12, 11-5).

UPDATE (handbal) / Romania a pierdut categoric al doilea meci din Grupa A a turneului olimpic feminin de handbal, 26-13 cu Brazilia si are zero puncte. Cele mai multe goluri au fost marcate de catre Ana Paula Rodrigues (8), fosta jucatoare la CSM Bucuresti, in timp ce Cristina Neagu (6) a avut cele mai multe reusite din echipa lui Ryde.

UPDATE (judo) / Corina Caprioriu a ratat sansa de a aduce prima medalie pentru Romania la Rio 2016. Aceasta a pierdut si meciul pentru bronz, cu Telma Monteiro, portugheza impunandu-se datorita unui Yuko.

UPDATE (judo) / Corina Caprioriu a fost invinsa de Rafaela Silva in semifinalele categoriei 57 kg. Brazilianca s-a impus in timpul suplimentar, dupa ce a punctat printr-un Waza-Ari. Romanca va lupta acum pentru bronz.

UPDATE (tenis de masa) / Adrian Crisan s-a calificat in optimile de finala, la simplu, dupa ce l-a invins pe sud-coreeanul Lee Sangsu, cu 4-3 (9-11, 13-11, 5-11, 10-12, 12-10, 11-6, 13-11), desi a fost condus cu 3-1.

UPDATE (tenis) / Monica Niculescu s-a retras inaintea meciului cu Svetlana Kuznetsova, din turul al doilea. Romania nu mai are nicio reprezentanta in proba de simplu.

UPDATE (judo) / Corina Caprioriu e in semifinale la categoria 57 kg, dupa ce a invins-o prin ippon, dupa 37 de secunde, pe Lien Chen-Ling, din Taipei.

UPDATE (tenis) / Florin Mergea si Horia Tecau s-au calificat in sferturile de finala ale probei de dublu dupa 6-3 7-6(9), intr-o ora si jumatate, cu mexicanii Santiago Gonzalez / Miguel-Angel Reyes-Varela.

UPDATE (judo) / Corina Caprioriu s-a calificat in sferturile de finala, la categoria 57 kg, dupa ce a invins-o pe kosovara Nora Gjakova, dupa ce a reusit doua procedee de Yuko.

UPDATE (tenis de masa) / Daniela Monteiro Dodean a fost eliminata in turul al treilea, la simplu, de catre Ai Fukuhara. Japoneza a castigat cu 4-0 (11-5, 11-6, 11-4, 11-1).

UPDATE (tir) / Alin Moldoveanu nu s-a calificat in finala probei de pusca cu aer comprimat, 10 puncte, dupa ce a incheiat pe locul 19, in calificari, cu 622.7 puncte. In urma cu patru ani, romanul devenise campion olimpic in aceasta proba. Cel mai bun punctaj in calificari a fost realizat de italianul Niccolo Campriani, 630,2, acesta stabilind si un nou record olimpic.

UPDATE (canotaj) / Echipajul de 8+1 al Romaniei (Roxana Gogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Madalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Daniela Druncea) a ratat calificarea in finala probei. Romania a terminat a treia in serie, dupa SUA si Olanda si a avut al saselea timp per total, urmand sa participe in recalificari.

Va fi o zi in care Romania va avea emotii pentru sportivii de la canotaj, tenis, judo si handbal. De asemenea, vom trai cu emotii si finala la 100 de metri spate in care este calificat Robert Glinta.

Tir, ora 15.00 – Alin Moldoveanu – pusca 10 metri aer comprimat, calificari

Canotaj, ora 15.10 – Laura Oprea/Lavinia Tarlea – dublu rame, calificari

Canotaj, ora 15.20 – Ionela Lehaci/Geanina Beleaga – dublu vasle categorie usoara, calificari

Judo, ora 16.00 – Corina Caprioriu – categoria 57 kg, calificari

Canotaj, ora 16.20 – Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Toader Gontaru, Vlad Aicoboae – patru rame fara carmaci, calificari

Canotaj, ora 16.30 – Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Adelina Bogus, Ioana Strungaru, Laura Oprea, Iuliana Popa, Mihaela Petrila, Madalina Beres, Daniela Druncea – opt rame cu carmaci, calificari

Tenis, ora 16.45 – Monica Niculescu – simplu, turul II

Tenis, ora 16.45 – Horia Tecau/Florin Mergea, Raluca-Ioana Olaru/Andreea Mitu – dublu masculin si feminin – turul II