In ziua in care transferul lui Pogba a fost confirmat oficial, Man United a castigat primul trofeu al sezonului. Ibra a marcat golul victoriei!

united-community-shieldManchester United a castigat primul trofeu al sezonului, dupa ce s-a impus cu 2-1 in fata campioanei din Premier League, Leicester City, in FA Community Shield, echivalentul Supercupei in Anglia. Golul victoriei ”Diavolilor” a fost marcat, pe final, chiar de Zlatan Ibrahimovic.

Scorul a fost deschis de catre Jesse Lingard, dupa o actiune personala, in minutul 32, insa Jamie Vardy a egalat la sapte minute dupa pauza, dupa ce a scapat singur cu portarul, l-a driblat pe De Gea si a inscris in poarta goala. In minutul 83, Ibrahimovic, aflat intr-un off-side nesemnalizat de asistent, s-a inaltat peste Wes Morgan si a reluat in poarta centrarea lui Valencia.

Suedezul, alaturi de managerul Jose Mourinho, debuteaza cu dreptul la United, castigand primul trofeu pus in joc in actualul sezon. Aceasta victorie vine chiar in ziua in care clubul de pe ”Old Trafford” a confirmat ca Paul Pogba va efectua vizita medicala. Francezul va fi achizitionat de catre Man United cu, probabil, peste 100 de milioane de euro, de la Juventus, asta dupa ce, in urma cu patru ani, pleca gratis la Torino.

Premier League va incepe saptamana viitoare.

Echipele care au evoluat in Community Shield:

Leicester City: Schmeichel – Simpson (Luis Hernandez, 63), Huth, Morgan, Fuchs (Schlupp, 80) – Mahrez, Drinkwater, King (Mendy, 62), Albrighton (Musa, 46) – Okazaki (Gray, 46), Vardy.

Manchester United: De Gea – Valencia, Bailly, Blind, Shaw (Rojo, 69), Carrick (Herrera, 61), Fellaini – Lingard (Mata, 63; Mkhitaryan, 90+3), Rooney (Schneiderlin, 87), Martial (Rashford, 70) – Ibrahimovic.

Singurele rezerve neutilizate au fost portarii Zieler si Romero.