Primul trofeu pentru Emery la Paris. PSG a castigat Supercupa Frantei in fata lui Lyon

psg-supercupaCampioana din Ligue 1, Paris Saint-Germain, a obtinut primul trofeu cu Unai Emery ca antrenor, dupa ce a castigat cu 4-1 in fata lui Olympique Lyon, in Supercupa Frantei.

In meciul disputat in Austria, pe Woerthersee Stadion din Klagenfurt, Javier Pastore a deschis scorul in minutul 9, iar, pana la pauza, au mai punctat si Lucas Moura, minutul 19, si Hatem Ben Arfa, in minutul 34. Dupa reluare, Layvin Kurzawa a facut 4-0, in minutul 54, in timp ce Corentin Tolisso a marcat golul de onoare al lyonezilor, in minutul 84.

PSG se impune astfel in Trophee des Champions pentru a patra oara la rand. Anul trecut, parizienii antrenati la vremea aceea de Laurent Blanc castigau tot in fata lui Lyon, la Montreal.

A fost a opta Supercupa a Frantei care s-a jucat in afara tarii. Incepand din 2009, aceasta s-a disputat, pe rand, la Montreal, Tunis, Tanger, Harrison (New Jersey), Libreville (Gabon), Beijing, din nou Montreal si acum la Klagenfurt.