Rangers a revenit in prima divizie scotiana cu un egal, pe Ibrox Park, cu Hamilton Academical

rangers-hamiltonDupa patru ani de pauza in care a evoluat in diviziile inferioare din Scotia, Rangers a revenit in Premiership si a debutat in actuala editie a campionatului cu un rezultat de egalitate, in fata propriilor suporteri, pe Ibrox Park.

Rangers FC a remizat, 1-1, cu Hamilton Academical, in prima etapa a Ladbrokes Premiership 2016/2017, dupa ce a revenit de la 0-1. Crawford a deschis scorul pentru oaspeti, in minutul 30, in timp ce echipa din Glasgow a egalat prin Waghorn, in minutul 62. Acesta din urma s-a accidentat apoi si nu a mai putut continua. ”The Gers” au fost nevoiti astfel sa joace in zece oameni, intrucat Warburton efectuase toate cele trei schimbari.

Joey Barton si Nico Kranjcar au fost titulari la Rangers, in timp ce Massimo Donati a inceput si el meciul pe teren pentru Hamilton.

In aceasta prima runda, marea rivala a lui Rangers, Celtic, va juca impotriva lui Hearts of Midlothian.

In urma cu patru ani, Rangers a intrat in insolventa si a fost retrogradata pana in a patra divizie (Third Division), fiind nevoita sa o ia de la capat.