FINAL / FC Copenhaga – Astra Giurgiu 3-0. Danezii castiga meritat si merg in play-off! Campioana Romaniei ajunge in Europa League

fc-copenhaga-astra

FC Copenhaga nu i-a dat Astrei nicio speranta, miercuri, in returul duelului din runda a treia a calificarilor Ligii Campionilor. Danezii au controlat meciul fara probleme si, dupa 1-1 la Giurgiu, au castigat cu 3-0 pe ”Parken”.

Toate golurile din mansa secunda au venit in prima repriza. Andreas Cornelius a deschis scorul inca din primul sfert de ora si, dupa alte ocazii ratate de nordici, Federico Santander a facut 2-0, in minutul 34. In prelungirile primei parti, Cornelius a stabilit scorul final, in urma unui corner.

FC Copenhaga merge, astfel, in play-off-ul Ligii Campionilor si este sigura cel putin de prezenta in grupele Europa League, in timp ce Astra ajunge si ea in a doua competitie continentala, insa in play-off-ul acesteia.

FC Copenhaga: Olsen – Ankersen, M. Jorgensen, E. Johansson, Augustinsson – Kvist, Delaney – Verbic, Falk – Cornelius, Santander.
Antrenor: Stale Solbakken.

Astra Giurgiu: Lung – Sapunaru, Gerlado, Fabricio, Junior Morais – Lovin – Boudjemaa, Stan, Boldrin, Filipe Teixeira – D. Niculae.
Antrenor: Cristian Petre.