UPDATE / Halep a invins-o pe Kuznetsova si e in semifinale la Coupe Rogers. La dublu, Simona si Monica au invins campioanele de la Roland Garros!

simona-halep-montrealUPDATE / Simona Halep si Monica Niculescu s-au calificat in semifinalele probei de dublu de la Montreal, dupa o victorie de senzatie in noaptea de sambata spre duminica, 6-4, 3-6, 10-8, dupa o ora si 30 de minute de joc, in fata cuplului francez Caroline Garcia si Kristina Mladenovici, campioane in aceeasi proba la Roland Garros! Victoria vine la o distanta de doua ore de victoria Simonei la simplu, in fata Kuznetsovei.

UPDATE / Adversara Simonei Halep din semifinale va fi Angelique Kerber. Germanca a invins-o pe Daria Kastkina cu 6-2 6-2.

UPDATE / Simona Halep se califica in semifinale la Coupe Rogers, dupa ce s-a impus cu 3-6 6-1 6-1 in fata Svetlanei Kuznetsova. In urmatorul meci, romanca va juca impotriva castigatoarei meciului Daria Kasatkina – Angelique Kerber.

UPDATE / Simona Halep si-a adjudecat clar al doilea set al meciului cu Svetlana Kuznetsova, cu 6-1.

UPDATE / Simona Halep a pierdut primul set in meciul cu Svetlana Kuznetsova. Rusoaica s-a impus cu 6-3, dupa ce a condus cu 4-0 si 5-1.

Simona Halep va juca astazi doua meciuri, la Coupe Rogers, de la Montreal, turneu din categoria Premier 5. Mai intai, cea mai buna jucatoare din Romania va evolua in sferturile de finala, de la ora 19:30 (ora locala 12:30), in primul meci de pe ”Central”, impotriva Svetlanei Kuznetsova.

Apoi, ea este programata sa joace in aceeasi faza a turneului de dublu, alaturi de Monica Niculescu, in al treilea meci de pe a doua arena, ”Banque Nationale”. Cele doua le vor intalni pe frantuzoaicele Caroline Garcia si Kristina Mladenovic, favorite numarul doi.

La simplu, Halep, cap de serie numarul cinci, a intrat direct in turul al doilea si le-a invins, apoi, pe Daria Gavrilova, cu 6-2 6-3, si pe Karolina Pliskova, cu 6-3 6-3. Viitoarea ei adversara, Svetlana Kuznetsova, a noua favorita, a castigat cu Alla Kudryavtseva, 7-5 6-0, si cu Petra Kvitova, 7-6(2) 6-3.

La dublu, Halep si Niculescu au trecut, pana acum, de Gabriela Dabrowski si Alla Kudryavtseva, 6-3 6-2, si de Kateryna Bondarenko si Olga Savchuk, 6-1 6-3.