Chipciu a contribuit la ambele goluri ale lui Anderlecht, in victoria de la Mouscron!

chipciu-anderlecht-debutDupa ce a fost titular in deplasarea din Rusia, 2-2 cu FK Rostov, in turul III preliminar din Liga Campionilor, fara realizari, Alexandru Chipciu a inceput din primul minut pentru ”violeti” si la Mouscron, in prima etapa a noului sezon din campionatul belgian.

Anderlecht a castigat greu, 2-1, dupa ce Markovici deschisese scorul pentru gazde (26′). In repriza secunda, Chipciu a recuperat un balon dupa un corner, a alergat 40 de metri cu mingea la picior si i-a pasa decisiv lui Acehampong, care a egalat (62). Tot fostul stelist a reusit recuperarea de la golul victoriei, semnal de Sylla (65).

La echipa gazda, fundasul Cristian Manea nu a fost nici macar in lot, fiind invoit pentru a participa la inmormantarea tatalui sau, in Romania.