Handbalistele pleaca la Rio cu speranta intr-un rezultat bun

romania-plecare-rioCu trei zile inaintea plecarii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro componentele nationalei de handbal, stafful tehnic si conducerea federatiei au stat de vorba cu reprezentantii mass-media in curtea salii Floreasca. Opinia generala este dorinta de a obtine un rezultat bun, ceea ce inseamna o prima medalie olimpica pentru handbalul feminin romanesc. In al carui palmares figureaza doua titluri mondiale, unul la handbal in 11 si altul la handbal in 7, obtinute in urma cu peste cinci decenii, sub bagheta antrenorului Constantin Pilica Popescu.

Alexandru Dedu, presedintele federatiei, a transmis mai intai un mesaj de sanatate pentru Ana Maria Tanasie, accidentata la recentul turneul din Norvegia, completat de unul de bun venit pentru Camelia Hotea. Dupa care si-a exprimat speranta ca aceasta echipa inchegata poate urca pe podiumul oilimpic.

Vicepresedintele Steluta Luca si-a adus aminte de participarea la editia de la Sydney, alaturi de Aurelia Bradeanu, componenta a lotului care va pleca la Rio. ”Visul oricarui sportiv este sa ajunga la Jocurile Olimpice. Va asteapta o competitie grea, inca din faza grupelor, dar sunt convinsa ca veti reveni cu un rezultat bun. Aveti forta si puterea sa castigati o medalie”.

Fosta handbalista Nicoleta Alexandrescu, antrenor federal, care le va insoti la Rio, din postura de manager. le-a caracterizat ca ”o echipa de luptatoare”.

Antrenorul principal Tomas Ryde a mentionat ca e mandru de aceste jucatoare, apreciind ca Brazilia va fi principala adversara din grupa. Nu multipla campioana mondiala si europeana Norvegia ”cu care am tot jucat in ultima vreme”. Secundul sau, Costica Buceschi, isi doreste un rezultat superior celui de la Mondialele de anul trecut, clasarea pe locul al treilea. ”Am convingerea ca echipa noastra va arata foarte bine, iar fetele vor face tot ce pot pentru a cuceri o medalie cat mia stralucitoare”.

Valentina Ardean Elisei a declarat ca are incredere in forta echipei si in dorinta tuturor colegelor de a indeplini visul unei medalii olimpice. ”Avem emotii, dar sunt sigura ca le vom depasi. Speram sa prindem varful de forma acolo”.

Cristina Neagu considera ca ”fiecare meci din grupa trebuie tratat ca o finala. In ce ma priveste, am facut o saptamana de recuperare, iar dupa sosirea la Rio voi intra in programul normal de pregatire. Nu doresc sa mai pierdem atatea meciuri in grupa, cum a fost la Mondiale. Sper sa ne calificam in sferturi fara emotii, iar in final, sa prindem podiumul”. Intrebata daca se teme de muntenegreanca Bojana Popovic, care va reveni pe teren si e posibil sa joace cu echipa noastra, Cristina a raspuns ca ”la Jocurile Olimpice nu tine nimeni seama de formatia de club (Buducnost Podgorica)” si ca n-o deranjeaza daca va evolua si Bojana.

Aflata la prima participare la Jocurile Olimpice, Oana Manea, a spus ca se va bate, alaturi de colege, pentru a obtine o medalie. Camelia Hotea, care si-a vazut visul realizat, dupa doua sanse ratate in urma cu cativa ani, considera ca ”Dumnezeu a aranjat lucrurile sa prind lotul pentru Rio”.

Incheiem cu declaratia veteranei Aurelia Bradeanu, care va bifa a treia prezenta olimpica in ultimii 16 ani: ”Am convingerea ca vom juca finala, in care nu ne intereseaza pe cine vom intalni”.

Luni 7 august, la ora 7,05, vor pleca spre Rio de Janeiro, via Amsterdam 14 handbaliste: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu-portari, Valentina Ardean Elisei, capitanul echipei, extrema stanga, Camelia Hotea, extrema stanga, Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Gabriela Szucs, interi stanga, Eliza Buceschi, Aurelia Bradeanu, centri, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu, interi dreapta, Laura Chiper, extrema stanga, Oana Manea, Florina Chintoan, pivoti si doua rezerve, Denisa Dedu, portar si Madalina Zamfirescu, coordonator de joc,care nu vor locui in satul olimpic. Le vor insoti antrenorii Tomas Ryde si Costica Buceschi, preparatorul fizic Adrian Ionescu, managerul Nicoleta Alexandrescu, analistul video Radu Cheregi, care va filma toate meciurile echipei noastre.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Handbal

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj482421
2U Craiova 1948452421
3FCSB442319
4Astra Giurgiu362411
5Sepsi Sfantu Gheorghe36248
6FC Botosani3524-1
7FC Viitorul3424-2
8Poli Iasi3424-7
9AFC Hermannstadt2924-4
10Gaz Metan Medias2924-7
11Dinamo Bucuresti2824-9
12Dunarea Calarasi2224-9
13FC Voluntari1724-18
14Concordia Chiajna1723-23