FINAL / Pandurii – Maccabi Tel-Aviv 1-3. Play-off-ul e din ce in ce mai departe pentru gorjeni

pandurii-maccabi-tel-avivDupa trei ani de pauza, Pandurii a revenit in Europa League cu o infrangere pe teren propriu, 1-3 cu Maccabi Tel-Aviv, la Severin. In aceste conditii, echipa lui Petre Grigoras e departe de performanta realizata la precedenta prezenta in Europa, calificarea in faza grupulor.

Israelienii au inceput foarte bine meciul, deschizand scorul in primele zece minute, insa gorjenii au reusit sa se redreseze si au egalat apoi prin Herea. Maccabi a reusit insa sa marcheze rapid si dupa pauza, dupa care au controlat intreaga repriza secunda, in care au mai inscris inca o data, rezolvand practic calificarea inca din prima mansa.

Pandurii jucase un singur meci oficial in acest sezon, cel castigat in prima etapa din Liga 1, 2-1 cu CSU Craiova. De partea cealalta, echipa din Israel, care anul trecut a jucat in grupele UEFA Champions League, a trebuit sa treaca si de primele doua tururi din Europa League pentru a ajunge pana aici. In precedentele runde, Maccabi Tel-Aviv a trecut de Gorica, cu 4-0 (3-0 acasa, 1-0 in Slovenia), si de Kairat Almaty, cu 3-2 (1-1 in Kazahstan si 2-1 acasa).

Pandurii: Stanca – Ungurusan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu – Rauta, Mrzljak – Pleasca, Voiculet, Herea – Hora.
Antrenor: Petre Grigoras.

Maccabi Tel-Aviv: Rajkovic – Peretz, Tibi, Filipenko, Rikan – Medunjanin, Alberman, Igiebor – Miha, Orlando Sa, Ben Haim.
Antrenor: Shota Arveladze.