FINAL / Astra Giurgiu – FC Copenhaga 1-1. Campioana Romaniei obtine cu greu un egal la debutul in preliminariile UCL

astra-fc-copenhagaAstra Giurgiu, campioana Ligii I, a debutat, in aceasta seara, de la ora 20.30, in preliminariile Ligii Campionilor, intr-un meci in care a intalnit-o, la Giurgiu, in turul III, pe campioana Danemarcei, FC Copenhaga. Partida s-a incheiat la egalitate 1-1, dupa ce Filipe Teixeira a deschis scorul inca din minutul 7, iar Thomas Delaney a egalat dupa ceva mai mult de o ora.

Dupa golul portughezului si pana la pauza, meciul a fost unul destul de anost, cu putine faze de poarta. Nici dupa reluare cele doua echipe nu au excelat cu ocaziile, insa, in cele din urma, capitanul danezilor a reusit egalare. Chiar daca rezultatul ii avantaja, nordicii au continuat sa se afle in ofensiva, profitand si de faptul ca Astra a parut incapabila sa atace. Mai mult, in prelungirile meciului, giurgiuvenii au facut si ultima schimbare, la trecerea timpului.

Astra Giurgiu: Lung – Vangjeli, Geraldo, Fabricio, Morais – Lovin – Boudjemaa, Seto, Boldrin, Teixeira – Niculae.
Antrenor: Cristian Petre.

FC Copenhaga: Olsen – Ankersen, E. Johansson, M. Jorgensen, Augustinsson – Delaney, Kvist – Verbic, Toutouh – Santander, Cornelius.
Antrenor: Stale Solbakken.

Arbitru: Istvan Vad (Ungaria).

Astra Giurgiu se afla la al patrulea sezon consecutiv in cupele europene, primul insa in Liga Campionilor. Pana in acest an, performanta de varf a Astrei in Europa a fost calificarea in grupele Europa League, in 2014.

FC Copenhaga s-a calificat ultima oara in grupele Ligii Campionilor in urma cu trei ani. In 2011, danezii au ajuns chiar in optimile Champions League.