FINAL / Sparta Praga – Steaua Bucuresti 1-1. Avem prima sansa la calificarea in play-off! Stanciu, omul meciului, gol din lovitura libera

sparta-praga-steauaSparta Praga si Steaua s-au intalnit in cadrul primei manse a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, marti, de la ora 21:00, pe stadionul „Letna” din Praga.

Cehii au dominat prima repriza pe care au terminat-o in avantaj, dupa golul lui Sural din minutul 35. In repriza secunda, partida s-a mai echilibrat, insa golul a picat in poarta cehilor, dupa lovitura libera executat perfect de Nicolae Stanciu, in minutul 75. S-a terminat 1-1, rezultat care o face favorita pe Steaua in retur, un 0-0 fiind suficient pentru calificarea in play-off sau grupele Europa League.

Echipele care au evoluat:

Sparta Praga: Bicik – Holek, Brabec, Kadlec – Zahustel, Dockal, Frydek, Cermak, Konate – Sural, Lafata. Rezerve: Koubec, Mazuch, Fatai, Matejovsky, Marecek, Costa, Julis.
Antrenor: Z. Scasny

Steaua: Nita – Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic – Pintilii (cpt), Achim – Tudorie, Stanciu, Aganovic – Golubovic. Rezerve: Cojocaru – Simion, Sulley, Valceanu, Mario Mihai, Dan Popescu, Adi Popa
Antrenor: L. Reghecampf

AC Sparta Praga este o grupare infiintata in anul 1893, fiind cea mai titrata echipa din Cehia, cu 33 titluri in palmares, 14 Cupe si 2 Supercupe. Cea mai mare performanta la nivel european pentru adversara ros-albastrilor este semifinala Cupei Campionilor Europeni in anul 1992.

Praghezii incearca pentru al treilea sezon consecutiv accederea in grupele Champions League, dupa ce in 2014 a fost eliminata in turul 3 preliminar de Malmo (Suedia), iar anul trecut au fost invinsi de CSKA Moscova, in aceeasi faza a competitiei. Dupa eliminarea din Liga Campionilor, Sparta Praga a reusit calificarea in grupele Europa League, dupa ce au trecut de FC Thun (Elvetia). Praghezii au avut un parcurs excelent, ajungand pana in sferturile competitiei, unde au fost eliminati de Villarreal.

De cealalta parte, Steaua a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor atat in 2014, cand a fost eliminata in play-off de Ludogoretz, cat si in 2015, cand a fost invinsa de Partizan Belgrad, in turul 3 preliminar.

In campionat, cele doua echipe au terminat pe locul 2 sezonul trecut, Sparta la 7 puncte diferenta de campioana Viktoria Plzen, Steaua la 5 puncte in urma campioanei Astra Giurgiu.

Praghezii nu au niciun joc oficial disputat inaintea confruntarii cu Steaua, in timp ce ros-albastrii au castigat Cupa Ligii, dupa ce au invins-o in finala pe Concordia Chiajna, scor 2-1, dupa prelungiri.

Cele doua echipe s-au intalnit ultima data in 2015, intr-o partida amicala, cand Steaua s-a impus cu 3-0.