FINAL / Astra – Dinamo 1-4. Campioana, umilita de ”caini” intr-un meci cu trei penalty-uri

Astra-Dinamo-2016

Campioana sezonului trecut, Astra, a inceput noua stagiune umilita de Dinamo, chiar la Giurgiu. ”Cainii” s-au impus cu 4-1 intr-un meci pe care adversara l-a incheiat cu un om mai putin si in care Ovidiu Hategan a acordat trei penalty-uri.

Scorul a fost deschis de catre Harlem Gnohere, dintr-un penalty obtinut de catre Palic, si majorat de catre Vali Lazar, inainte de pauza, dupa o pasa primita de la atacantul care a reusit primul gol. Imediat dupa reluare, Hategan a dat penalty si pentru Astra dupa un contact intre Mevlja si Daniel Niculae in careul lui Branescu, iar brazilianul Boldrin a redus din diferenta.

Peste alte 20 de minute, Palic a mai obtinut o lovitura de la 11 metri pentru Dinamo, pe care Gnohere a transformat-o din nou fara probleme. In scurt timp, Astra a ramas in zece, dupa o intrare foarte dura a lui Alexandru Stan asupra lui Lazar, iar, in faza urmatoare, atacantul francez a reusit hat-trick-ul, dupa ce l-a invins pe Silviu Lung si din actiune.

Ioan Andone isi incepe, astfel, cel de-al treilea mandat pe banca lui Dinamo cu dreptul, in timp ce Astra pierde categoric chiar inaintea debutului in preliminariile UEFA Champions League, giurgiuvenii urmand sa joace miercuri, acasa, impotriva lui FC Copenhaga.

Echipele care au evoluat:

ASTRA: Lung – Vangjeli, Geraldo, Oros, Morais – Teixeira, Takayuki, Boldrin – Ionita, Florea, De Amorim.
Antrenor: Marius Sumudica.

DINAMO: Branescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja, Filip – Anton, Busuladzic, Palic – Rotariu, Gnohere, Lazar.
Antrenor: Ioan Andone