Romania a pierdut duelul cu Spania din Cupa Davis, dupa ce „rezerva” Mergea a cedat in fata lui Agut. Ungur a fost invins de Carreno in ultimul meci

Romania-cupa-davis

Adrian Ungur a fost invins, scor 6-3, 7-6 (7/5), de spaniolul Pablo Carreno Busta, astfel ca Romania a pierdut cu scorul 1-4 intalnirea cu Spania, din Grupa I a Zonei Euro-africane, din Cupa Davis.

UPDATE / Ultimul set a fost adjudecat de Agut, scor 6-2, iar Spania a pus capat duelului cu Romania. Ultimul meci de simplu sintre Felicoano Lopez si Adi Ungur se va disputa, desi rezultatul va fi unul doar de palmares.

UPDATE / Roberto Bautista Agut a castigat si al doilea set al meciului cu Florin Mergea, scor 6-3.

UPDATE / Florin Mergea a pierdut primul set in meciul de simplu cu Roberto Bautista Agut, scor 4-6. Romanul a condus cu 4-2, dar de la acest scor nu a mai reusit sa castige niciun game!

UPDATE / Marius Copil s-a accidentat la abdomen si va fi inlocuit de Florin Mergea in meciul cu Roberto Bautista Agut, care are loc duminica, primul al zilei, in confruntarea cu Spania, din turul al doilea al Grupei 1 valorice a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Romania a redus scorul in partida din Cupa Davis cu Spania, dupa ce perechea formata din Florin Mergea si Horia Tecau s-a impus, la capatul unui meci de 5 seturi, in fata cuplului Feliciano Lopez/Marc Lopez, scor 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3!

UPDATE / Spaniolii s-au revansat imediat: perechea noastra a pierdut setul al treilea fara drept de apel, scor 1-6!

UPDATE / Horia Tecau si Florin Mergea au pierdut primul set al intalnirii cu Marc Lopez si Feliciano Lopez, scor 3-6. Spaniolii au reuşit break-ul inca din primul game pe serviciul jucatorilor nostri si si-au pastrat avantajul pana la final.

UPDATE, ora 14:10 / A inceput meciul de dublu cu o intarziere de 10 minute.

UPDATE / Roberto Bautista Agut a castigat fara probleme si setul al treilea in fata lui Adrian Ungur, impunandu-se cu 6-3 6-2 6-1. Spania are astfel 2-0 in fata Romaniei, dupa prima zi a intalnirii de la Cluj, din turul al doilea al primei grupe valorice din zona Europa / Africa a Cupei Davis.

UPDATE / Roberto Bautista Agut il conduce pe Adrian Ungur cu 2-0 la seturi, 6-3 6-2.

UPDATE / A inceput meciul dintre Adrian Ungur si Roberto Bautista Agut.

UPDATE / Spania castiga primul punct al intalnirii cu Romania, dupa ce Feliciano Lopez s-a impus in cinci seturi in fata lui Marius Copil, 7-6(4) 5-7 6-4 3-6 6-3. Urmeaza meciul dintre Adrian Ungur si Roberto Bautista Agut.

UPDATE / Marius Copil castiga setul 4 cu 6-3 si impinge meciul cu Feliciano Lopez in decisiv.

UPDATE / Feliciano Lopez castiga setul al treilea cu 6-4 si il conduce cu 2-1 pe Marius Copil.

UPDATE / Marius Copil castiga setul secund al meciului cu Feliciano Lopez. 6-7(4) 7-5.

UPDATE / Marius Copil a pierdut, in tie-break, primul set al meciului cu Feliciano Lopez. 7-6 (7-4) pentru spaniol.

Intalnirea dintre Romania si Spania, din turul al doilea al Grupei 1 din zona Europa / Africa a Cupei Davis, va fi deschisa de partida Marius Copil – Feliciano Lopez, care va incepe vineri, la ora 13:00. In al doilea meci al primei zile din cadrul confruntarii de la Cluj-Napoca va fi Adrian Ungur – Roberto Bautista Agut.

Sambata, este programata partida de dublu, in timp ce, duminica, ar trebui sa se joace ultimele doua meciuri de simplu.

Iata si programul complet al intalnirii:

Vineri:
Marius Copil – Feliciano Lopez 6-7(4) 7-5 4-6 6-3 3-6
Adrian Ungur – Roberto Bautista Agut 3-6 2-6 1-6

Sambata:
Florin Mergea / Horia Tecau – Feliciano Lopez / Marc Lopez 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3

Duminica:
Florin Mergea – Roberto Bautista Agut 4-6, 3-6, 2-6
Adrian Ungur – Pablo Carreno Busta

Acest program poate suferi modificari, in functie de alegerile pe care le vor face cei doi capitani nejucatori, Andrei Pavel si Conchita Martinez. Intalnirea are loc in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca pe suprafata rapida.

La sfarsitul acestei saptamani se vor disputa si confruntarile din sferturile de finala ale Grupei Mondiale: Marea Britanie – Serbia, Italia – Argentina, Franta – Cehia si SUA – Croatia.