FINAL / Campioana Astra Giurgiu a castigat Supercupa Romaniei 2016, a doua din istoria clubului!

astra-cfr-supercupaCampioana Astra Giurgiu a invins detinatoarea Cupei, CFR Cluj, si a castigat Supercupa Romaniei.

Formatia de la malul Dunarii s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol fiind inscris de William De Amorim, in minutul 86.

Intalnirea disputata pe Cluj Arena a fost marcata de ploaia care a cazut fara oprire pe parcursul celor 90 de minute, devenind chiar torentiala in partea secunda a meciului.

Echipele care au evoluat:

Astra: 1. Lung – 32. Vangjeli, 2. Geraldo, 4. Fabricio Silva, 13. Junior Morais (C) – 31. Ioniţă, 20. Lovin, 23. Boldrin – 24. Boudjemaa, 80. Teixeira, 91. De Amorim.
Antrenor: Cristian Petre
Rezerve: 12. Gavrilaş – 11. Florea, 14. Moise, 15. Oros, 19. Mansaly, 77. Stan, 96. Balaure

CFR Cluj: 28. Marc – 22. Tiago Lopes, 6. Larie, 30. Mureşan, 45. Camora (C) – 17. Jakolis, 10. Petrucci, 25. Juan Carlos, 7. Păun – 21. Negruţ, 26. Bud.
Antrenor: Vasile Miriuţă
Rezerve: 1. Mincă – 4. Horj, 9. Guimaraes, 11. Cr. Lopez, 14. Tînc, 16. Vereş, 19. Nouvier

In caz de egalitate, nu se vor juca prelungiri, ci se va trece direct la loviturile de departajare de la 11 metri.

Aceasta va fi a 18-a Supercupa a Romaniei, trofeu oferit prima oara in 1994, atunci cand Steaua l-a cucerit. In cinci randuri, partida nu s-a jucat, tinand cont ca o echipa a reusit eventul in acel sezon.

Dintre cele 17 Supercupe ale Romaniei disputate pana in prezent, doua dintre ele s-au decis dupa cele doua reprize de prelungiri, iar alte cinci au avut nevoie de executarea loviturilor de la 11 metri.

Interesant este faptul ca cele doua partide disputate de Astra si CFR in sezonul regulat s-au terminat cu doua rezultate de egalitate, 1-1 la Cluj si 2-2 la Giurgiu.

Astra Giurgiu are in palmares o Supercupa a Romaniei, in timp ce feroviarii clujeni au castigat de doua ori acest trofeu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,