Pandurii va putea juca la Severin meciul din turul trei preliminar al Europa League

stadion-severinClubul Pandurii Tg Jiu a anuntat, inainte de tragerea la sorti a duelurilor din turul trei preliminar al Europa League, ca a primit acceptul UEFA pentru a putea evolua pe stadionul din Severin in meciul de pe teren propriu din respectiva runda.

Raspunsul oficial dat clubului Pandurii Targu Jiu de catre UEFA in ceea ce priveste organizarea jocului din turul trei preliminar al Europa League pe Stadionul Municipal din Severin include acest stadion in circuitul stadioanelor europene. Odata cu acceptarea acestui stadion pentru disputarea de jocuri din cupele europene UEFA a transmis si o serie de mici probleme care sunt deja in curs de a fi remediate de catre clubul Pandurii Targu Jiu si administratia stadionului din Severin.

Presedintele clubului Pandurii, Narcis Raducan, impreuna cu secretarul general al clubului, Mihai Stelescu, si responsabilul cu licentierea al clubului, Daniel Baloi, s-au deplasat azi la Severin pentru a pune la punct ultimele detalii ale organizarii acestui meci impreuna cu primarul Municipiului Severin, Marius Screciu.

Astfel, pana la data disputarii meciului din turul trei preliminar al UEFA Europa League toate problemele semnalate de reprezentantul UEFA vor fi remediate si Stadionul Municipal din Severin va putea gazdui in premiera meciuri din Europa League. Responsabil cu licentierea si participant la inspectiile UEFA de la Cluj si Severin, Daniel Baloi a precizat ca o participare in Europa League merita orice efort din partea reprezentantilor clubului si a multumit autoritatilor locale din Severin pentru ca sprijina clubul Pandurii in acest demers: „A fost greu, dar nu ne plangem. Orice sacrificiu pe care il facem cei care lucram la club, merita pentru o aventura europeana de durata. La club suntem o echipa, nu este doar meritul cuiva, ci al tuturor celor care vrem sa facem lucrurile sa mearga bine si la nivel de organizare. Vrem ca fanii echipei noastre sa fie alaturi de echipa la duelurile care vor avea loc la Severin. Multumim autoritatilor locale de la Severin care sunt alaturi de noi, suntem bine primiti aici si asta este foarte important pentru bunul mers al lucrurilor. Pandurii nu va reprezenta doar Targu Jiul, Gorjul, Mehedintiul, Oltenia, ci va reprezenta Romania, asa ca sunt sigur ca toata lumea va fi fericita si alaturi de o echipa a oltenilor, a romanilor. Ne asteptam sa avem multi suporteri ai echipei noastre la Severin pentru ca aceasta participare in cupele europene este un eveniment. Si sunt sigur ca in conditiile in care la fiecare meci de la Cluj, un oras care nu este chiar foarte aproape de Targu Jiu, am avut circa o mie de gorjeni care au sustinut echipa, acum numarul va fi mult mai mare”.

In cazul in care Pandurii Targu Jiu se va califica in grupele Europa League, meciurile de pe teren propriu vor fi programate pe stadionul Cluj Arena”, a anuntat clubul pe site-ul oficial, panduriics.ro.

Etichetat cu: , , ,
Postat în Europa League, FOTBAL INTERN

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj3311
2FCSB3111
3CS U Craiova3021
4FC Viitorul232-1
5Astra Giurgiu221-1
6CSM Poli Iasi201-1
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti2313
2FC Botosani2110
3FC Voluntari1711
4Concordia Chiajna1510
5ACS Poli Timisoara142-2
6OSK Sf Gheorghe1110
7Juventus Bucuresti1021
8Gaz Metan Medias81-3