Tragerea la sorti pentru a treia runda a calificarilor din Europa League: Pandurii, Viitorul si CSMS Iasi, daca va trece de Hajduk, si-au aflat adversarii

uefa-EL-drawUPDATE / S-a incheiat tragerea la sorti pentru turul al treilea preliminar din Europa League. Pandurii Tg Jiu a picat cu invingatoarea dublei din runda secunda, Maccabi Tel Aviv – Kairat Almaty, Viitorul va juca impotriva belgienilor de la KAA Gent, in timp ce CSMS Iasi, daca se va califica, o va intalni pe Oleksandriya, din Ucraina.

Iata si programul complet din aceasta runda:

UPDATE / In cazul in care va trece de Hajduk Split, CSMS Iasi va juca in turul al treilea cu Oleksandriya. Primul meci ar urma sa aiba loc in Ucraina.

UPDATE / Viitorul Constanta isi va face debutul european impotriva Gent. Primul meci va avea loc in Belgia.

UPDATE / Pandurii Tg Jiu a juca cu Maccabi Tel-Aviv sau Kairat Almaty. In turul din Israel, scorul a fost 1-1. Primul joc din turul trei preliminar se va juca la Severin.

UPDATE / A inceput tragerea la sorti.

Vineri, dupa ora 14:00, se va desfasura si tragerea la sorti pentru turul al treilea preliminar din UEFA Europa League, la Nyon. In aceasta faza, urmeaza sa participe cel putin doua echipe din Romania, Pandurii Tg Jiu si Viitorul Constanta, lor putand sa li se alature si CSMS Iasi, echipa care insa a remizat, in prima mansa a turului al doilea, cu Hajduk Split, 2-2 pe teren propriu.

Exceptandu-i pe moldoveni, care preiau la aceasta tragere la sorti coeficientul croatilor, toate celelalte echipe din Romania nu sunt capi de serie.

Astfel, Pandurii pot pica cu Saint-Etienne, Maccabi Tel-Aviv sau Kairat Almaty (1-1, in tur, in Kazahstan), Spartak Moscova, Vorskla Poltava sau Dinamo Minsk sau St Patrick’s Athletic (1-1, in tur, in Belarus), in timp ce Viitorul poate juca cu Gent, Slovan Liberec, West Ham United, FC Midtjylland, HJK Helsinki sau Beroe Stara Zagora (1-1, in tur, in Bulgaria) sau Apollon Limassol.

In ceea ce ii priveste pe cei de la CSMS Iasi, daca vor trece de Hajduk Split, ei vor putea juca cu Oleksandriya, AIK Solna sau Europa (1-0 pentru suedezi, acasa, in tur), Spartak Trnava sau Shirak (1-1, in Armenia, in tur), Osmanlispor sau Zimbru Chisinau (2-2, in Moldova, in tur), Ventspils sau Aberdeen (3-0 pentru scotieni, in Letonia, in tur) sau Qabala sau MTK Budapesta (2-1 pentru azeri, in Ungaria, in tur).

Iata si componenta urnelor:

Group 1:
Seeded:
1: Saint-Etienne (FRA) 26.049
2: Maccabi Tel-Aviv (ISR) 20.225 sau Kairat Almaty (KAZ)
3: Spartak Moskva (RUS) 19.216
4: Vorskla Poltava (UKR) 11.976
5: Dinamo Minsk (BLR) 10.000 sau St Patrick’s Athletic (IRL)

Unseeded:
6: AEK Larnaca (CYP) 9.435 sau Cliftonville (NIR)
7: AEK Athens (GRE) 7.940
8: Vojvodina (SRB) 7.925 sau Connah’s Quay (WAL)
9: Pandurii Targu Jiu (ROU) 7.076
10: Lokomotiva Zagreb (CRO) 5.775 sau RoPS Rovaniemi (FIN)

Group 2:
Seeded:
1: AZ Alkmaar (NED) 43.612
2: Krasnodar (RUS) 24.216
3: Partizan (SRB) 16.925 sau Zaglebie Lubin (POL)
4: Sassuolo (ITA) 14.087
5: Rio Ave (POR) 13.616
6: Omonia (CYP) 9.935 sau Beitar Jerusalem (ISR)

Unseeded:
7: Slovan Bratislava (SVK) 8.900 sau Jelgava (LVA)
8: Luzern (SUI) 8.775
9: Stromsgodset (NOR) 7.850 sau SonderjyskE (DEN)
10: Slavia Praha (CZE) 6.585 sau Levadia Tallinn (EST)
11: Hearts (SCO) 6.460 sau Birkirkara (MLT),
12: Giannina (GRE) 5.940 sau Odd (NOR)

Group 3:
Seeded:
1: Lille (FRA) 29.549
2: Maribor (SVN) 21.625 sau Levski Sofia (BUL)
3: Austria Wien (AUT) 19.020 sau Kukes (ALB)
4: Panathinaikos (GRE) 14.940
5: Maccabi Haifa (ISR) 11.725 sau Nomme Kalju (EST)
6: Hajduk Split (CRO) 10.775 sau lasi (ROU)

Unseeded:
7: Oleksandriya (UKR) 8.976
8: AIK Solna (SWE) 8.975 sau Europa (GIB)
9: Spartak Trnava (SVK) 7.400 sau Shirak (ARM)
10: Osmanlıspor (TUR) 6.920 sau Zimbru Chisinau (MDA)
11: Ventspils (LVA) 6.075 sau Aberdeen (SCO)
12: Qabala (AZE) 5.225 sau MTK Budapest (HUN)

Group 4:
Seeded:
1: Genk (BEL) 36.000 or Buducnost Podgorica (MNE)
2: Rapid Wien (AUT) 23.520
3: Hertha Berlin (GER) 16.035
4: Rijeka (CRO) 14.275
5: Arouca (POR) 10.616
6: Mlada Boleslav (CZE) 10.085

Unseeded:
7: Neftci PFK (AZE) 9.725 or Shkendija (MKD)
8: Istanbul Başakşehir (TUR) 7.920
9: Brondby (DEN) 7.220 or Hibernian (SCO)
10: Heracles (NED) 7.112
11: Debrecen (HUN) 6.475 or Torpedo-Belaz Zhodino (BLR)
12: Hacken (SWE) 5.975 or Cork City (IRL)

Group 5:
Seeded:
1: Gent (BEL) 25.000
2: Slovan Liberec (CZE) 22.085
3: West Ham United (ENG) 16.256
4: Midtjylland (DEN) 14.720 or Vaduz (LIE)
5: HJK Helsinki (FIN) 10.980 or Beroe Stara Zagora (BUL)
6: Apollon Limassol (CYP) 10.435

Unseeded:
7: Grasshoppers (SUI) 9.755 or KR Reykjavik (ISL)
8: Videoton (HUN) 8.725 or Cukaricki (SRB)
9: Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7.500 or Domzale (SVN)
10: IFK Goteborg (SWE) 6.475 or Piast Gliwice (POL)
11: Admira Wacker Modling (AUT) 6.020 or Kapaz (AZE)
12: Viitorul Constanta (ROU) 5.076

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în Europa League, FOTBAL INTERN

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna20190
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti919-25