Ziua a 4-a la BRD Bucharest Open. Halep s-a calificat in ”sferturi”. Tig si Mitu au fost eliminate. Schiavone a abandonat inaintea decisivului cu Errani

halep-bucharest-openUPDATE / Sara Errani este ultima sfert-finalista de la Bucuresti, dupa ce Francesca Schiavone s-a retras in debutul setului decisiv. Aceasta din urma, fosta campioana la Roland Garros, castigase primul set cu 6-1, dar l-a pierdut pe al doilea cu 6-2.

UPDATE / Simona Halep se califica in turul al doilea de la BRD Bucharest Open, dupa 6-4 6-3 cu Isabella Shinikova, in turul secund. Urmatoarea adversara a principalei favorite va fi Danka Kovinic.

UPDATE / Simona Halep castigat primul set in fata Shinikovei cu 6-4.

UPDATE / Andreea Mitu si Alicja Rosolska au pierdut meciul cu Jessica Morre si Varatchaya Wongteanchai, dupa un super-tie-break interminabil, in care au ratat patru mingi de meci. Australianca si thailandeza s-au impus cu 2-6 7-5 17-15.

UPDATE / Patricia Tig a fost eliminata de catre letona Anastasija Sevastova, fiind invinsa de catre aceasta cu 6-2 6-2.

UPDATE / Patricia Tig pierde primul set in fata Anastasijei Sevastova cu 6-2. Andreea Mitu si Alicja Rosolska s-au impus cu acelasi scor in prima mansa a „sfertului” de la dublu cu Jessica Moore si Varatchaya Wongteanchai.

UPDATE / Principalele favorite ale probei de dublu, Oksana Kalashnikova si Yaroslava Shvedova, au fost eliminate de catre cehoaicele Kuncikova si Stuchla.

UPDATE / Danka Kovinic se califica in sferturile de finala la BRD Bucharest Open, dupa 6-3 6-2 cu Polina Leykina.

In ziua a patra de la BRD Bucharest Open se vor disputa ultimele meciuri din optimile de finala. Cele doua romance ramase in competitie, la simplu, Patricia Tig si Simona Halep, vor juca ambele pe terenul central. Prima o va intalni pe Anastasija Sevastova, dupa partida Leykina – Kovinic, in timp ce a doua se va duela cu Isabella Shinikova nu mai devreme de ora 18:30.

Meciul cel mai interesant de astazi este cel al italiencelor Francesca Schiavone, fosta campioana la Roland Garros, si Sara Errani, fost finalista la Grand Slam-ul de la Paris si fosta finalista si la Bucuresti, anul trecut.

Pe Grandstand sunt programate doua partide de dublu. Mai intai vor evolua principalele favorite, Oksana Kalashnikova, castigatoare anul trecut alaturi de Demi Schuurs, si Yaroslava Shvedova, finalista la Wimbledon alaturi de Timea Babos, dupa care vor intra Andreea Mitu si Alicja Rosolska.

Nu inainte de 7:30 pm
[WC] F. Schiavone (ITA) vs [2] S. Errani (ITA) 6-1 2-6 0-0 ret.

GRANDSTAND start 2:00 pm
[1] O. Kalashnikova (GEO) / Y. Shvedova (KAZ) vs L. Kuncikova (CZE) / K. Stuchla (CZE) 1-6 7-5 4-10
[3] A. Mitu (ROU) / A. Rosolska (POL) vs J. Moore (AUS) / V. Wongteanchai (THA) 6-2 5-7 15-17